Korekta w dół prognoz plonów kukurydzy na ziarno i słonecznika na poziomie UE (-3% – m/m) wynika głównie z pogorszenia perspektyw upraw letnich w południowo-środkowej i wschodniej Europie. Perspektywy plonów są szczególnie słabe w Bułgarii i Rumunii. Podczas gdy w zachodnich częściach Europy panowały korzystne warunki pogodowe.
Bardzo wysokie temperatury w większości południowo-środkowej i wschodniej Europy negatywnie wpłynęły na akumulację biomasy i skróciły okres napełniania ziarna upraw letnich. W dużych częściach Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Austrii skutki te zostały zaostrzone przez utrzymujący się niedobór opadów.
Wyraźny i długotrwały niedobór opadów utrzymywał się i rozszerzał również we wschodniej Ukrainie, południowej Rosji i na Białorusi, co miało negatywny wpływ na napełnianie ziarna upraw letnich, w szczególności kukurydzy na ziarno i słonecznika.
W porównaniu z szacunkami z sierpnia KE obniżyła prognozy plonów kukurydzy i słonecznika
- kukurydza – z 7,03 do 6,84 t/ha (o 7% mniej niż średnia z 5 lat),
- słonecznik – z 2,04 do 1,98 t/ha (-8% w stosunku do średniej).
Sprzyjająca pogoda w Europie Zachodniej pozwoliła na podwyższenie prognoz plonów soi, buraków cukrowych i ziemniaków
- buraki cukrowe – z 73,4 do 74,7 t/ha (o 2% więcej niż średnia 5-letnia)
- soja – z 2,75 do 2,81 t/ha (+3% w stosunku do średniej);
- ziemniaki – 35,1 do 35,8 t/ha (+1% w stosunku do średniej).
Potencjał plonowania kukurydzy zmalał także w Polsce, ale wzrosły oczekiwania w stosunku do słonecznika
Suche warunki, zmniejszające potencjał plonowania kukurydzy, zaobserwowano również w Polsce, północno-wschodnich Niemczech i na Litwie.
Średni plon kukurydzy na ziarno w Polsce oceniono na 7,22 t/ha, tylko minimalnie niżej niż w sierpniu, 1% mniej niż w 2023 roku, ale 2% powyżej średnie 5-letniej.
Jednocześnie podniesiony został o 1% (od sierpnia) oczekiwany plon średni słonecznika do 2,46 t/ha (+5% w stosunku do średniej).
Andrzej Bąk
Źródło: KE