KE zgodziła się na zakaz importu zbóż z Ukrainy. Jakie produkty objęło embargo?

Wczoraj w Warszawie odbył się briefing prasowy komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego poświęcony importowi artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. Do 5 czerwca 5 gatunków zbóż nie wjedzie na teren Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Wołodymyr Zełenski już wyraził swoje niezadowolenie.

KE zgodziła się na zakaz importu zbóż z Ukrainy. Jakie produkty objęło embargo?

Komisja Europejska zgodziła się aby do 5 czerwca zatrzymać import zboża z Ukrainy do pięciu krajów „frontowych”: Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier i Słowacji. Zakaz importu z Ukrainy objął pszenicę, kukurydzę, rzepak, słonecznik i olej słonecznikowy.

KE potwierdziła, aby Ukraina zachowała dostęp do wszystkich rynków, wciąż możliwy będzie tranzyt pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego.

Niestety Bruksela nie uwzględniła rozszerzenia embarga na drób, jaja, miód i mleko czy owoce miękkie. Te produkty wciąż mogą być zwożone do Polski.

Co będzie po 5 czerwca?

Według Janusza Wojciechowskiego jest duże prawdopodobieństwo, że o po 5 czerwca 2023 r.  zakaz importu zboża do wspominanych pięciu krajów zostanie utrzymany.

Najważniejsze że jest wspólny kierunek działań UE, trwają jeszcze procedury – odpowiedział na pytanie „Rzeczpospolitej”. Wyjaśnił, że z powodów formalnych nie można było wyznaczyć dłuższego zakazu. – Ten zakaz może prawnie obowiązywać do 5 czerwca, bo wtedy wygasa rozporządzenie, które jest podstawą zastosowanej tu klauzuli bezpieczeństwa. Kiedy będzie nowe rozporządzenie, a słyszę, że jest zgoda, na pewno będzie też przedłużenie tej klauzuli bezpieczeństwa – zapowiedział Wojciechowski.

Ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku na giełdach. Nie jest dobrze

Ukraina nie rozumie zakazu

Prezydent Ukrainy z zaniepokojeniem przyjął decyzję  KE. Napisał w mediach społecznościowych o swojej rozmowie z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej. – Omówiliśmy zakaz importu ukraińskich produktów rolnych przez kilka sąsiednich państw. Wyraziłem głębokie zaniepokojenie takimi decyzjami i podkreśliłem, że te kroki są rażącym naruszeniem układu stowarzyszeniowego i traktatów założycielskich UE. Zaapelowałem o znalezienie rozwiązania tej sytuacji, uwzględniającego prawodawstwo UE, układ stowarzyszeniowy i interesy wszystkich stron napisał Zełenski.

AM/Redakcja AgroNews

 

 

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics