Polskie krowy dają mleko o zdecydowanie wyższej przydatności serowarskiej niż populacja światowa

Polska populacja krów mlecznych produkuje mleko o zdecydowanie wyższej przydatności serowarskiej niż populacja światowa. Wynika to z  świadomej hodowli, a także polityki cenowej niektórych mleczarni.

Białka kazeinowe są główną grupą białek mleka (80%), wśród nich największe znaczenie dla produkcji serów ma frakcja kappa-kazeiny – odpowiadająca za zapoczątkowanie procesu krzepnięcia mleka. Wydajność i szybkość procesu krzepnięcia zależy od budowy kappa-kazeiny, a ta determinowana jest posiadanym przez zwierzę genotypem. Najbardziej pożądanym w serowarstwie wariantem jest genotyp BB, drugi w kolejności jest genotyp AB.

Kluczowe białko mleka dla serowarstwa mają polskie krowy
Kluczowe białko mleka dla serowarstwa mają polskie krowy

Badania populacji światowej wykazują, że częstość genotypu BB w populacji krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej jest relatywnie niska i wynosi około 1–2%. W tym kontekście szczególnie ciekawe są wyniki Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM, na podstawie analizy zwierząt zgenotypowanych w 2020 roku (około 9000 zwierząt) pochodzących z czołowych polskich gospodarstw. W badanej grupie stwierdzono obecność genotypu BB u 20,16% zwierząt, a genotypu AB u 40,73% zwierząt.

Mleko od polskich krów ma wysoką przydatność serwowarską

Przedstawione powyżej dane dowodzą, że polska populacja krów mlecznych produkuje mleko o zdecydowanie wyższej przydatności serowarskiej niż populacja światowa. Wynika to z świadomej hodowli, a także polityki cenowej niektórych mleczarni, gdzie cena skupu jest uzależniona w dużej mierze od zawartości kazeiny w mleku, a nie białka ogólnego. Ze względu na niewielką populację buhajów o genotypie BB konieczny jest szczególnie uważny dobór do kojarzeń z wykorzystaniem informacji genomowej samic, co pozwala na użycie również buhajów o genotypie AB.

Krowy po porodzie potrzebują wsparcia

W celu umożliwienia dalszego rozwoju genetycznego polskiej populacji PFHBiPM zaprasza do współpracy przedstawicieli mleczarni przy opracowaniu i realizacji programu „Wykorzystanie wyników genotypowania samic w selekcji  genomowej bydła mlecznego oraz w rozwoju bazy surowcowej mleczarni”. Dotychczas odbyły się spotkania delegacji PFHBiPM z przedstawicielami Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, podczas których przedstawiono dostępne możliwości współpracy.

Źródło: PFHBiPM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Katastrofa na torach: Wykolejenie pociągu towarowego przewożącego zboże

Dziś w nocy z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do wykolejenia pociągu towarowego przewożącego zboże. W wyniku zdarzenia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics