Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa coraz bliżej. W której gminie powstanie?

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wydała tzw. decyzję zasadniczą, która potwierdza, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną – poinformował portal euractiv.pl

Kolejny krok na drodze do pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Dokument ten uprawnia Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) do ubiegania się m.in. o lokalizację i pozwolenie na budowę. “Jest to również milowy krok prowadzący do pozytywnych zmian w polskim miksie energetycznym i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju”, zapewnia MKiŚ w środowym (12 lipca) komunikacie.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa o mocy do 3750 MWe ma zostać wybudowana w gminie Choczewo lub Gniewino i Krokowa z zastosowaniem amerykańskiej technologii. “Planowana inwestycja stanowi realizację Programu polskiej energetyki jądrowej, jest zgodna z Polityką energetyczną Polski do 2040 roku oraz wpisuje się w cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej”, przypomina resort.

Ma bowiem zaspokajać prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i wzmocnić stabilność zasilania. Przyczyni się ponadto do dywersyfikacji źródeł energii, dzięki czemu zwłaszcza państwom Europy Środkowo-Wschodniej będzie łatwiej uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych.

Polacy za budową elektrowni jądrowej

Z sondażu przeprowadzonego pod koniec zeszłego roku na zlecenie ministerstwa klimatu i środowiska wynika, że 86 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w kraju, a aż 70 proc. zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Niechętnych budowie było 10,2 proc., a 3,4 proc. odpowiedziało „nie wiem, trudno powiedzieć”.

Ceny w górę o 13 proc. GUS podał najnowsze dane o inflacji

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym rok wcześniej znacząco wzrósł – o 12 proc. – odsetek zwolenników budowy takiej elektrowni, a o 14 proc. tych, którzy akceptują jej obecność niedaleko swojego domu.

Również badania CBOS przeprowadzone w tym samym czasie potwierdza, że Polacy coraz mniej obawiają się energii z atomu. W tym przypadku zwolenników budowy elektrowni jądrowych było nieco mniej, bo 75 proc. Jednak jeszcze w 2021 r. zwolennicy takiej inwestycji stanowili mniejszość – tylko 39 proc.

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics