W czwartek, 8 maja 2025 r., inspektor transportu drogowego przeprowadził kontrolę zespołu pojazdów poruszającego się drogą krajową S7. Pojazd należał do ukraińskiego przewoźnika i realizował międzynarodowy przewóz drogowy „używanych części maszyn rolniczych”. Ładunek pochodził ze Stanów Zjednoczonych, a do Ukrainy trafić miał przez port w Gdyni.

Stan techniczny ładunku budził poważne zastrzeżenia
Podczas oględzin inspektorzy stwierdzili, że metalowe części kombajnu nosiły ślady korozji i zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Ładunek został umieszczony w niezabezpieczony i nieuporządkowany sposób – bez ochrony przed uszkodzeniem. Przewody hydrauliczne i elektryczne były rozmieszczone chaotycznie, a część ich izolacji była uszkodzona.
Na podłodze naczepy i pod pojazdem zaobserwowano ślady wycieku mazistej substancji ropopochodnej. W naczepie znajdowały się także pojemniki z tworzywa sztucznego, wypełnione śrubami, nakrętkami i podkładkami. Część z tych elementów leżała luzem na podłodze, co dodatkowo zwiększało zagrożenie.
Podejrzenie nielegalnego przewozu odpadów niebezpiecznych
Stan przewożonych elementów jednoznacznie wskazywał, że są to odpady, a ze względu na zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi, mają one charakter niebezpieczny. Kierowca, obywatel Ukrainy, nie posiadał wymaganego zezwolenia na międzynarodowe przemieszczanie odpadów, tj. pisemnej zgody Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Stwierdzone naruszenia i dalsze kroki
Inspektor stwierdził, że przewóz odbywał się:
- bez odpowiedniej dokumentacji dotyczącej rodzaju transportowanych odpadów,
- w sposób umożliwiający rozprzestrzenianie się ładunku poza środek transportu,
- bez właściwego oznakowania pojazdu przewożącego odpady.
W związku z tym zespół pojazdów został skierowany na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłaty kaucji na poczet kary pieniężnej oraz realizacji decyzji GIOŚ. Główny Inspektor Ochrony Środowiska został powiadomiony o wykryciu nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów i podejmie dalsze działania zgodnie z przepisami o ochronie środowiska.