Zabieg fungicydowy T1 to podstawa zdrowej plantacji i utrzymania wysokiego potencjału plonowania. Stąd tak ważne jest, aby oprysk wykonany był w optymalnym terminie, z zastosowaniem fungicydu o silnym działaniu grzybobójczym. Brak tej ochrony może powodować spadek plonu nawet o 50% w warunkach sprzyjających rozwojowi chorób grzybowych.
Zmienność pogodowa w ostatnich latach jest bardzo widoczna. Suche okresy przeplatają się z bardziej wilgotnymi. Nie da się pominąć także sezonów z chłodną i mokrą wiosną, co rodzi pytanie – jak podejść do ochrony grzybobójczej? Specyfika położenia geograficznego naszego kraju wskazuje, że musimy być przygotowani na każdy scenariusz, zarówno wiosny suchej, jak i mokrej. Bardzo trudno jest utrzymać wysoką zdrowotność plantacji intensywnie użytkowanych, opierając się na jednym zabiegu, nawet przy latach o bardzo małej presji chorób. Jednak zdecydowanie „siła” rozwiązania fungicydowego w pierwszym zabiegu ma wpływ na to, jak skuteczna będzie ochrona w późniejszym okresie wegetacji. Wybierając technologię ochrony w pierwszym wiosennym zabiegu grzybobójczym pamiętajmy, aby jej działanie było zarówno silnie zapobiegawcze, co sprawi, że plantacja dłużej będzie chroniona, jak i interwencyjne, dzięki czemu będziemy w stanie kontrolować już te choroby, które rozwijają się na plantacji. Takimi cechami charakteryzuje się WirtuozPRO™, rozwiązanie w pełni dopasowane do ochrony zbóż w terminie T1.
Umiejscowienie klimatyczno-geograficzne wpływa również na to z jakimi chorobami grzybowymi musimy mierzyć się na naszych plantacjach. Mączniak prawdziwy (sprawca Erysiphe graminis) jest chorobą powszechnie występującą na naszych polach. Rozwija się zarówno w niskich (poniżej 5°C), jak i w wysokich temperaturach, przy zróżnicowanej wilgotności powietrza. Rośliny zainfekowane mączniakiem mają mniejszą powierzchnię fotosyntetyczną na liściach, gromadzą więc mniej energii, a dodatkowo są mniej odporne na zarażenie innymi chorobami.
Łamliwość podstawy źdźbła (sprawca Mollisia yalundae) jest z kolei powszechną chorobą na stanowiskach z uproszczonym płodozmianem. Wszędzie tam, gdzie zboże bardzo często są uprawiane po sobie, prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby wzrasta. W sprzyjających warunkach grzyb przerasta pochwy liściowe, a następnie niezdrewniałe części źdźbła. Przy silnym porażeniu zniszczeniu ulegają tkanki przewodzące, uniemożliwiając transport wody i składników pokarmowych z korzeni do kłosa. Choroba długo rozwija się w sposób utajony, przez co efekty jej występowania obserwujemy dopiero w końcowym okresie wegetacji w postaci bielenia źdźbła i kłosów, co skutkuje spadkiem plonu. W sezonach o łagodnej zimie choroba może rozwijać się szybciej, dlatego w takich warunkach zabieg fungicydowy w terminie T1 musi być szczególnie nastawiony przeciw sprawcy łamliwości podstawy źdźbła. Przy ochronie zbóż w terminie T1 nie można zapominać o innych jednostkach chorobowych, które spotykamy na polskich polach. W tym czasie częstym problemem jest septorioza paskowana liści pszenicy, jak również rdze.
WirtuozPRO™ to dwuskładnikowy fungicyd, o działaniu zapobiegawczym oraz interwencyjnym. Jest to rozwiązanie szczególnie dopasowane do tych wszystkich plantacji, gdzie najczęściej występującymi chorobami są mączniak prawdziwy, łamliwość podstawy źdźbła czy septorioza paskowana liści. Jednym z jego składników jest proquinazyd, najsilniejsza obecnie na rynku substancja czynna zapobiegająca przed występowaniem mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. W wielu doświadczeniach prowadzonych także w Polsce długość działania zabezpieczającego przed mączniakiem wynosiła nawet do 6 tygodni od zabiegu.
Co więcej, WirtuozPRO™ zawiera w swoim składzie także protiokonazol, który wykazuje działanie wyniszczające na tego patogena. Ponadto bardzo silną stroną tego fungicydu jest działanie na łamliwość podstawy źdźbła, dzięki odpowiednio wysokiemu stężeniu substancji wchodzących w skład produktu. Jeżeli dodamy do tego skuteczność na septoriozę paskowaną liści pszenicy, czy plamistość siatkową jęczmienia otrzymujemy rozwiązanie dostosowane do ochrony plantacji zbóż w terminie T1 przed najczęściej występującymi w naszych warunkach klimatycznych chorobami. Elastyczna dawka stosowania umożliwia skuteczną ochronę na plantacjach o różnym stopniu występowania chorób. Zarówno tych ekstensywnych lub z pełnym płodozmianem i niską presją chorób (polskie wyniki doświadczeń własnych Cortevy wskazują na zastosowanie w takich warunkach dawki 0,6 l/ha) przez plantacje intensywne, z uproszczonym płodozmianem i silną presją chorób (dawka standardowa 0,75 l/ha) po sytuacje ekstremalne, które wymagają mocnego uderzenia fungicydem (dawka maksymalna 1,0 l/ha).
Pamiętajmy, że poza doborem fungicydu ważnym aspektem po stronie rolnika jest także termin wykonania zabiegu. Nie czekajmy zbyt długo z zabiegiem „na T1”, równocześnie wykonując zabieg po sprawdzeniu prognozowanych warunków pogodowych. Szczególnie istotna jest temperatura powietrza, przy czym WirtuozPRO™ działa już od 5°C, zaś najwyższą skuteczność obserwuje się w przedziale temperatur 10-25°C. Kolejną silną stroną fungicydu WirtuozPRO™ jest skład produktu pod kątem cech chemicznych. Protiokonazol i proquinazyd, dwie substancje czynne zawarte w produkcie, charakteryzują się odmiennym współczynnikiem logP, który informuje nas o tempie przemieszczania się substancji czynnej w roślinie. Dzięki temu możemy obserwować z jednej strony długie i stabilne działanie fungicydu, z drugiej zaś szybkie działanie interwencyjne.
Ochrona grzybobójcza jest ważnym aspektem wpływającym na ochronę potencjału plonowania. Warto zadbać o to, aby skutecznie chroniła uprawy od samego początku wiosennej wegetacji. Wybierajmy rozwiązania odpowiadające potrzebom polskich pól. Takim jest WirtuozPRO™.
Paweł Talbierz
specjalista ds. ochrony upraw, Corteva Agriscience