Kontrakty giełdowe na zboża zaliczyły kolejny spadkowy tydzień – rzut oka na wykresy

W Chicago ceny kukurydzy i pszenicy kończyły tydzień na blisko 4-letnich minimach. W skali tygodnia amerykańska pszenica potaniała o ponad 5%, a kukurydza o blisko 1% (dotyczy serii najbliższych). Ponad 1% zysk tygodniowy zaliczyła soja, ale jej wyceny pozostają od 2 tygodni w okolicy poziomów najniższych od końca sierpnia 2020 roku. 

Doskonałe perspektywy amerykańskiej produkcji kukurydzy i rekordowe oczekiwania zbiorów soi powodują spadek cen zbóż i kompleksu sojowego za Atlantykiem. Przecen nie zatrzymało nawet skokowe osłabienie dolara amerykańskiego wobec euro, chociaż słabszy dolar powinien poprawić perspektywy amerykańskiego eksportu.

Złe warunki klimatyczne towarzyszące uprawom w Europie stoją w tym roku w kontraście ze sprzyjającą pogodą w Stanach Zjednoczonych, gdzie zbiory wszystkich trzech głównych upraw będą wyjątkowo dobre, a zapasy na koniec nowego sezonu wzrosną.

Unijne kontrakty na zboża najtańsze od marca/kwietnia tego roku

Unijna pszenica (dostawa we wrześniu) straciła na wartości blisko 11 euro (-5,24%) w skali tygodnia kończącego się 23-go sierpnia 2024, spadając poniżej 195 eur/t w piątek. Kontrakt zaliczył swoje historyczne minimum po tym jak w połowie sierpnia opuścił dołem trwającą miesiąc konsolidację wokół poziomu 220 eur/t. Jednocześnie wyceny kukurydzy (dostawa w listopadzie) spadły w pobliże 190 eur/t po 2,2% stracie (-4,25 euro) w skali tygodnia.

Ceny unijnych zbóż spadały pod wpływem przecen w Chicago i skokowego umocnienia euro na rynku walutowym. Mimo katastrofalnych zbiorów we Francji i słabych w skali całej UE-27 kraje Unii Europejskiej pozostaną nadal w gronie największych eksporterów pszenicy na świecie. 

Na międzynarodowym rynku zbóż panuje silna konkurencja ze strony dostawców rosyjskich i ukraińskich na początku nowego sezonu, tym bardziej, że duży odbiorca rosyjskiej pszenicy – Turcja, może przedłużyć zakaz importu po 15-października.

Konsekwencją umacniana się euro do dolara jest dalsze pogorszenie konkurencyjności unijnej pszenicy na międzynarodowym rynku. W przypadku tego zboża eksport obniżył się o ponad 20% w skali roku na początku sezonu. Z drugiej strony dużo więcej niż na początku sezonu 2023/24 napływa do UE importowanej taniej kukurydzy (+27% – r/r).

Unijnemu rzepakowi pomogło lekkie odbicie na rynku kanadyjskiej canoli

Notowania unijnego rzepaku próbują stabilizować się w szerokim przedziale 450-470 eur/t po skokowej przecenie na sesji z 5-go sierpnia.

Wycena serii listopadowej zamknęła tydzień ceną 454,75 eur/t, zyskując w tygodniu skromne 1,25 euro (0,3%). W zatrzymaniu przecen w Paryżu pomogła lekka korekta wzrostowa notowań kanadyjskiej canoli po tym jak ceny spadły na 4-letnie minima. Jednak presja ze strony tańszego importu utrzymuje ceny europejskiego rzepaku na niskim poziomie, a wzrost parytetu eurodolara do najwyższego poziomu od roku (okolice 1,12 usd za euro) automatycznie obniżył konkurencyjność europejskiej produkcji w obliczu dostaw spoza Wspólnoty.

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 23.08.2024):

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na nasiona oleiste:

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ziemniaki po rekordowo niskich cenach. Rolnicy biją na alarm

Sezon ziemniaczany 2025 rozpoczął się pod znakiem głębokiego kryzysu. Producenci mierzą się z cenami najniższymi od ponad dekady, a sytuacja na rynku budzi poważne...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics