Zmienność na giełdowym rynku zbóż i rzepaku wzrosła wraz z nastaniem wiosny i eskalacją konfliktu w basenie Morza Czarnego. W Paryżu od kilku tygodni obserwujemy trend wzrostowy w notowaniach trzech głównych kontraktów. Wczoraj jednak doszło do realizacji zysków na zbożach po tym jak w ciągu dnia kukurydza i pszenica ustanowiły nowe ok. 2-miesięczne maksima.
Warto zauważyć, że czerwcowy kontrakt na unijną kukurydzę w ciągu 12 ostatnich sesji (do minionego piątku) 11 razy podrożał i tylko raz nie zmienił wyceny. Notowania kukurydzy, po obu stronach Atlantyku, wspierane są przez silny popyt eksportowy i niepewność co do ostatecznej produkcji tego zboża w Ameryce Południowej.
Unijna pszenica drożeje w obawie o możliwe zakłócenia podaży ukraińskiego i rosyjskiego ziarna
Rosja cały czas bombarduje porty Wielkiej Odessy i zdobywa przewagę w trwającej wojnie, przy bardzo opieszałej pomocy z Zachodu dla Ukrainy. Jednocześnie KE pod naciskiem rolników ogranicza w import zbóż z Ukrainy i wprowadza cła zaporowe na import z Rosji i Białorusi.
Rzepak kontynuował w poniedziałek swoje wybicie, a wycena terminu majowego wzrosła na zamknięciu do 457 eur/t – najwyżej od października 2023 roku. Unijnemu kontraktowi na rzepak pomaga, trwający od połowy lutego, gwałtowny wzrost notowań oleju palmowego (zalicza półroczne maksima). Odbicie notowań widoczne jest również w przypadku kanadyjskiej canoli i ropy.
RZUT OKA NA WYKRESY:
Giełda w Paryżu:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż