Poniedziałkowe odbicie oznacza, że unijne kontrakty na zboża i rzepak konsolidują się w zakresie ubiegłotygodniowych poziomów, czyli o blisko 10 euro powyżej rocznych minimów (dotyczy serii najbliższej obu zbóż) i 20 euro (rzepak). W Paryżu kukurydza pozostawała w poniedziałek w okolicy 280 eur/t, pszenica wahała się lekko poniżej 290 eur/t, a majowy rzepak kosztował ok. 545 eur/t.
Unijnym zbożom i rzepakowi pomogły lekkie wzrosty kontraktów w Chicago i jednoczesne osłabienie się euro do dolara.
Kurs eurodolara jest pod wpływem oczekiwań co do kształtowania się stóp procentowych w USA i strefie euro. W tym tygodniu FED i ECB najprawdopodobniej podniosą stopy o 0,25% w USA i 0,5% w Europie. Powinno to sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego euro do dolara.
W USA publikowane były w poniedziałek tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych. Były one słabe dla kukurydzy (tylko 528 tys. ton), ale dobre dla pszenicy (445 tys. ton) i soi (1,86 mln ton).
Uczestnicy rynku obserwują perspektywy produkcji pszenicy w USA, Rosji i na Ukrainie. Zbiory soi w Brazylii są lekko opóźnione przez nadmierne deszcze, powodując opóźnienia w zasiewach kukurydzy.
Kompleks sojowy zyskuje też dzięki zakupom ze strony i nadziejom na kolejny, gdy zakończyły się obchody nowego roku w Państwie Środka.
Unijny rzepak korzystał z poniedziałkowego odbicia canoli i kompleksu sojowego.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com