Wtorkowe spadki notowań na szerokim rynku surowcowym i rynku akcji objęły również kontrakty na zboża i nasiona oleiste. Ropa straciła we wtorek ponad 5%, a kurs eurodolara powrócił powyżej parytetu. Mocniejsze euro (+0,2%) było dodatkowym czynnikiem prospadkowym na giełdzie w Paryżu.
Temat spowolnienia gospodarczego, a w wielu krajach recesji, a co za tym idzie mniejszego popytu na surowce co chwilę powraca na rynek i wywołuje spadki notowań towarów i akcji. Jednocześnie rosnące stopy procentowe przyciągają inwestorów do rynków obligacji zmniejszając zainteresowanie spekulantów także towarami rolnymi. Stąd nawet złe wiadomości płynące z rynku zbóż nie wywołują już gwałtownych wzrostów, jakie obserwowaliśmy jeszcze wiosną.
Uczestnicy rynku bacznie obserwują sytuację w basenie Morza Czarnego i śledzą postępy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu zbóż. Uruchomienie i funkcjonowanie „korytarza zbożowego”, a przez to dostarczenie na rynek zgromadzonych na Ukrainie olbrzymich zapasów jest kluczowe dla zaspokojenia globalnego popytu na zboża przy mocno spadających prognozach zbiorów kukurydzy w UE i Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że Rosja jest zmotywowana w dotrzymaniu umowy zawartej w lipcu, ponieważ wspomniana umowa gwarantuje ułatwienia (mimo sankcji) w eksporcie rosyjskich towarów.
Import zbóż podwoił się. Statystykę wywindowało ziarno z Ukrainy
Całkowita produkcja zboża w Rosji w 2022 roku może osiągnąć 145 mln ton, co pozwoli na eksport 55-56 mln ton, powiedział 26 sierpnia dyrektor (według Prozerno).
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com