Rzepak drożał w środę, naśladując zachowanie kontraktów na kompleks sojowy. Do obecnego umocnienia cen soi przyczynia się szybkie ożywienie chińskiego popytu na pochodzenie amerykańskie i niekorzystne warunki pogodowe podczas brazylijskich zasiewów soi.
Brak opadów w Mato Grosso i duży nadmiar wody na południu Brazylii stopniowo pogłębiają opóźnienia w zasiewach. Jednocześnie USDA poinformował w poniedziałek i wtorek o znacznej sprzedaży soi do Chin. W konsekwencji w Chicago ceny soi wzrosły w środę do najwyższego poziomu od początku września i wyniosły 13,5 dolara za buszel.
W Paryżu tona rzepaku z dostawą w lutym była notowana w cenie 441,25 euro, czyli mniej niż na początku tygodnia. Notowaniom rzepaku nie sprzyja taniejąca mocno w ostatnich dniach ropa.
Pszenica drożała w środę po obu stronach Atlantyku
Ceny giełdowe pszenicy wspierał zakup 0,5 mln ton tego ziarna przez Algierię (po 266 usd/t) i opóźnienia zasiewów w Europie Zachodniej. Zwłaszcza we Francji zasiewy pszenicy na niektórych obszarach są opóźniane z powodu deszczu. Jednak w USA siew pszenicy idzie sprawnie, a kondycja upraw jest dużo lepsza niż przed rokiem.
Na zamknięciu środowej sesji pszenica konsumpcyjna z dostawą w grudniu na Euronext-Paryż notowana była po cenie około 233,75 euro za tonę. Tona kukurydzy z marcowym terminem dostawy wyniosła 208,5 euro. Notowania unijnych zbóż niewiele się zmieniły w ciągu ostatniego tygodnia.
W Chicago za buszel pszenicy z dostawą w grudniu trzeba było zapłacić 5,92 dolarów, a za buszel kukurydzy za 4,76 dolarów.
Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 8.11.2023:
Notowania kontraktów w Paryżu:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: www.barchart.com, USDA