Koronawirus może poprawić sytuację producentów trzody chlewnej

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W Polsce mamy już 17 przypadków. Zdaniem ekspertów, rozprzestrzeniająca się epidemia może mieć pozytywny wpływ na sytuację producentów trzody chlewnej z obszaru zagrożonego występowaniem ASF.

ASF, świnie, koronawirus, Aleksander Dargiewicz, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej,

Rośnie popyt na konserwy mięsne

Jak ocenia Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, rośnie popyt na konserwy mięsne.

Jeżeli sytuacja ta utrzyma się przez dłuższy czas można się spodziewać większego zapotrzebowania na żywiec wieprzowy pochodzący ze strefy niebieskiej. Pojawiła się możliwość stopniowego zmniejszania różnic cen skupu pomiędzy strefami – wyjaśnia Dargiewicz.

Obecnie cena skupu tuczników z rejonów, gdzie ASF potwierdzono w stadach świń, jest ok. 80 groszy za kilogram niższa niż w rejonach wolnych od wirusa. Wieprzowina pochodząca ze strefy niebieskiej jest w dużej mierze wykorzystywana do produkcji konserw.

Drony w walce z ASF. Strażacy szukają dzików

Obróbka termiczna zabija wirusa i sprawia, że produkty wieprzowe są bezpieczne pod względem epizootycznym i nie stanowią zagrożenia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Wirus ASF jest chorobą dzików i świń i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics