Kowalczyk apeluje do rolników o ubezpieczanie swoich upraw i zwierząt gospodarskich

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk kontynuuje cykl bezpośrednich rozmów z rolnikami w terenie. Główne tematy rozmów dotyczą sytuacji na rynku wieprzowiny, ASF, wsparcia rolników, ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz ubezpieczeń społecznych.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przemawia podczas spotkania z rolnikami w Kozarzewku (fot. MRiRW)

Wieś się zmienia

– Na wsi warto żyć. Wiem o tym. Mieszkam na wsi całe życie – przyznał wicepremier podczas spotkania z rolnikami.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że wieś się cały czas zmienia i jest już zupełnie inna niż 40-50 lat temu.

To też jest wielka zasługa samorządów dzięki przemianom w roku 1990, ale myślę, że i teraz te samorządy mają ogromną rolę – podkreślił wicepremier.

– Na wsi życie jest piękne, ale też i pracowite, a ten rok jest szczególny dla Polski i szczególny również dla wsi – powiedział szef resortu rolnictwa.

Zwrócił przy tym  uwagę, że jeszcze nie zakończyła się pandemia Covid-19, a już zaczęły się problemy wynikające z agresji Rosji na Ukrainę.

– Jednak dzięki polskim rolnikom mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, o czym nie zawsze zdają sobie sprawę mieszkańcy miast – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Trzoda chlewna

Wicepremier przypomniał, że w ostatnich dwóch latach odnotowano mocne spadki cen na rynku wieprzowiny. Wynikało to z zakazu importu tego mięsa na rynek chiński. W związku z dużą nadprodukcją w Europie ceny oferowane rolnikom były znacznie poniżej kosztów produkcji. W całej Europie zaczęto zamykać gospodarstwa zajmujące się trzodą chlewną.

– Zdecydowaliśmy się na wsparcie poprzez dwukrotne zastosowanie dopłat do macior i prosiąt – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Poinformował jednocześnie, że wykorzystując pozostałe jeszcze środki z PROW 2014-2020 będzie jeszcze wsparcie dla gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną, ale w postaci ryczałtowej.

ASF

– Musimy nauczyć się żyć z ASF. Hiszpanie zwalczyli chorobę, ale trwało to wiele lat, a na trzy lat zlikwidowano całkowicie hodowlę trzody chlewnej – zwrócił uwagę wicepremier Henryk Kowalczyk.

Przypomniał przy tej okazji, że obejmując urząd tylko kilka procent gospodarstw miało plany bioasekuracji. Podjęte działania i zaangażowanie pracowników ARiMR, inspekcji weterynaryjnej i doradców rolnych zmieniły sytuację i prawie wszyscy hodowcy i producenci trzody chlewnej mieli w krótkim czasie zatwierdzone plany bioasekuracji.

Wsparcie rolników

Oprócz wsparcia gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną na kwotę blisko 500 mln złotych, udzielone zostało wsparcie na zakup nawozów.

– Przeznaczyliśmy blisko 4 mld złotych na dopłaty do zakupu nawozów. Długo czekaliśmy na zgodę Komisji Europejskiej, ale jako jedyni w UE zastosowaliśmy taki mechanizm. To była historycznie rekordowa kwota wsparcia – podkreślił wicepremier.

Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich

Szef resortu rolnictwa po raz kolejny apelował do rolników o ubezpieczanie swoich upraw i zwierząt gospodarskich, gdyż tylko to pozwoli na zrekompensowanie strat powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że 65 procent składki pokrywa budżet państwa, a rolnik płaci tylko 35 proc. wysokości składki. Ponadto może on dokonać cesji na rzecz ARiMR i jego część składki pokryje agencja z należnych rolnikowi środków z płatności bezpośrednich.

Wicepremier zwracał uwagę na kompleksowość ubezpieczeń od wszystkich ryzyk.

Ubezpieczenia

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk mówił podczas spotkania z rolnikami o historycznej sprawiedliwości dziejowej.

– Dziś rolnik może już przejść na emeryturę bez konieczności zbywania swojego gospodarstwa – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Dodał również, że w przyszłym roku skończy się kolejna niesprawiedliwość i rolnicy będą mieli takie same warunki waloryzacji swoich świadczeń w KRUS jak ubezpieczeni w systemie ZUS-owskim.

Rolnicy pytają minister rolnictwa odpowiada. Spotkanie w Orpiszewie

KPO

Wicepremier przypomniał również o uruchomionych czterech działaniach w ramach KPO. Szczególnie zwrócił uwagę na działania dotyczące wsparcia przetwórstwa oraz wymiany pokryć dachowych.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Ponownie zwracam się o możliwość oszacowania strat, przecież ponoć wniosek można złożyć do końca listopada. Byłyby pieniądze na ubezpieczenie. Czy to takie trudne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics