30 września 2020 r. z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła się w Warszawie konferencja prasowa podsumowująca realizowaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa akcję „Paczka dla Powstańca Warszawskiego”, w ramach której do Powstańców Warszawskich trafią paczki z polską żywnością.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele instytucji współpracujących przy realizacji projektu:
– Jan Józef Kasprzyk. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
– płk Mieczysław Gurgielewicz, Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (WOT),
– Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR,
– Marek Dereziński, Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Szczególnym gościem konferencji była Jadwiga Przybylska-Wolf ps. „Iga” – sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, która w imieniu powstańców podziękowała za zaangażowanie w akcję ludzi dobrej woli.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski podziękował za zorganizowanie akcji, która stanowi praktyczną formę wsparcia bohaterów walk o wolną Polskę. – Takie akcje pozwalają budować przekonanie, że moralne zobowiązanie, które dla nas jest imperatywem do działania, buduje wspólnotę wolnych i dumnych Polaków – powiedział Minister, podkreślając paralelę między tymi, którzy o wolną Polskę walczyli, a tymi, którzy w niej mogą żyć i produkować.
Przekazanie paczek powstańcom przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
W opinii Ministra Jana Józefa Kasprzyka akcja „Paczka dla Powstańca” to akcja wyjątkowa, która poza wymiarem realnym, ma także wymiar symboliczny. Bez czynu powstańczego i walk Polaków o niepodległy kraj dziś nie moglibyśmy produkować polskiej żywności. – Polska żywność trafia do polskich powstańców, do tych, którym wolność zawdzięczamy – podkreślił. Przekazanie paczek powstańcom przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to też swoista sztafeta pokoleń.
Płk Mieczysław Gurgielewicz, mówiąc o zaangażowaniu żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w dystrybucję paczek dla powstańców, zaakcentował znaczenie osobistego kontaktu żołnierzy z bohaterami Sierpnia ’44, dzięki któremu będą czerpali inspirację do dalszej wytrwałej służby dla dobra ojczyzny.
Artykuły – łącznie ok. 18 800 szt. – zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych producentów żywności
Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Marcin Wroński podziękował producentom żywności za to, że bardzo chętnie odpowiedzieli na apel o włączenie się do akcji. Wspomniał, że dziś okazywanie patriotyzmu ma inny wymiar niż przed 76 laty, kiedy to jego przejawem był udział w Powstaniu Warszawskim i walka z wrogiem. – Dziś wystarczy, że pójdziemy do sklepu i kupimy polskie produkty, które pochodzą od polskich rolników. Taką gwarancją pochodzenia jest znak PRODUKT POLSKI – powiedział Dyrektor Wroński i skierował do powstańców wyrazy wdzięczności za to, że dziś w wolnym kraju możemy wytwarzać żywność, na której producenci mogą zamieszczać biało-czerwony znak PRODUKT POLSKI.
Ardanowski: Ustawy, która uderza w polskie rolnictwo w żaden sposób nie mogę poprzeć!
W imieniu producentów wypowiedział się Marek Dereziński z Zarządu KSC S.A., jednego z głównych partnerów akcji. Podkreślił, ze dla wytwórców żywności udział w projekcie to wielki honor.
Każda z paczek przekazywanych powstańcom przez żołnierzy WOT zawiera wyroby ze znakiem PRODUKT POLSKI wytworzone w kraju z użyciem rodzimych surowców. Artykuły – łącznie ok. 18 800 szt. – zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych producentów żywności.
Źródło: KOWR