Sąd Apelacyjny w Białymstoku zakończył proces odwoławczy dotyczący paserstwa ciągników rolniczych pochodzących z przestępstw dokonywanych na terenie Włoch o łącznej wartości około 1.210.136,50 zł. Skradzione traktory trafiały do polskich rolników.
Przerabiali numery, podrabiali dokumenty i sprzedawali rolnikom ciągniki
Sprawa dotyczy 4 mężczyzn, którym zarzucono, że w okresie od 1 lipca 2010 r. do 31 marca 2012 r. woj. małopolskie oraz w innych rejonach kraju, wspólnie brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przyjmowanie pochodzących z kradzieży ciągników rolniczych, przerabianie ich znaków identyfikacyjnych, podrabianie dokumentów nabycia i w oparciu o tak podrobione dokumenty, podstępne wyłudzanie poświadczeń nieprawdy w postaci decyzji o rejestracji ciągników rolniczych z fałszywymi oznaczeniami identyfikacyjnymi i oszukańcze ich zbywanie oraz przyjmowanie środków płatniczych pochodzących z korzyści uzyskiwanych z popełniania czynów zabronionych i podejmowanie czynności zmierzających do udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia miejsca ich umieszczenia tj. o czyn z art. 258 § 1 k.k.
60 zarzutów dotyczących m.in. paserstwa szeregu ciągników rolniczych
Łącznie postawiono poszczególnym mężczyznom 60 zarzutów dotyczących m.in. paserstwa szeregu ciągników rolniczych pochodzących z przestępstw dokonywanych na terenie Włoch o łącznej wartości około 1.210.136,50 zł, co stanowi mienie znacznej wartości, oszustwa oraz posłużenia się podrobionym dokumentem.
Nadto dwóm pozostałym osobom zarzucono: kobiecie, że wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami podrobiła w celu użycia za autentyczną umowę kupna – sprzedaży ciągnika rolniczego, w porozumieniu z innymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przyjęła pochodzący z kradzieży ciągnik rolniczy, udzieliła pomocy w doprowadzeniu pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi; mężczyźnie, że nieustalonym miejscu na terenie kraju, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w krótkich odstępach czasu i w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, podrobił w celu użycia za autentyczne 3 umowy kupna-sprzedaży ciągników rolniczych.
Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrokiem z dnia 30 lipca 2021 r. (sygn. akt III K 43/19) skazał w/w mężczyzn na kary łączne pozbawienia wolności: 6 lat, 5 lat, 3 lat i 6 miesięcy, 1 roku. Kobiecie wymierzył karę łączną 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Źródło: bialystok.sa.gov.pl
Powinni im ręce poucinać żeby więcej nie krzywdzili Polskich rolników . To śmieszne wyroki