Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła kilkanaście kontroli wobec importerów tzw. zboża technicznego z Ukrainy

Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła kilkanaście kontroli wobec importerów tzw. zboża technicznego z Ukrainy. W pięciu przypadkach prowadzone są już śledztwa przez specjalny zespół prokuratorski z Rzeszowa pod kątem oszustw celnych. Możliwe, że pojawimy się z kontrolami u wszystkich importerów, którzy sprowadzali zboże techniczne z Ukrainy w 2022 i 2023 r. – powiedział Business Insider Polska szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

W wypowiedzi dla businessinsider.com.pl szef KAS Bartosz Zbaraszczuk twierdzi, że Skarbówka nie wyklucza, że skontroluje wszystkich importerów pod kątem tego, czy zboże techniczne nie było sprzedawane w kraju np. jako spożywcze lub paszowe

Wszczęcie 16 kontroli

— Skoro pojawiły się wątpliwości, czy importerzy nie zmieniają przeznaczenia ziarna już po przekroczeniu przez nie polskiej granicy, to zrobiliśmy analizę podmiotów, które sprowadzały zboże. Jej wynikiem jest wszczęcie 16 kontroli wobec firm, co do których mamy wątpliwości, co zrobiły ze zbożem technicznym. W ramach tych kontroli mamy też już pięć postępowań przygotowawczych, czyli śledztw prowadzonych w ramach skonsolidowanego śledztwa specjalnego zespołu prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Zmiana przeznaczenia zboża technicznego jest oszustwem celnym – mówi szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

— W założeniu ukraińskie zboże miało wyjeżdżać do krajów trzecich, czyli poza Unię Europejską. Głównie do Afryki czy na Bliski Wschód – podkreśla szef KAS.

Zniesiono cła na zboża z Ukrainy

— UE jest odpowiedzialna za politykę handlową i celną, zniesiono cła na zboża z Ukrainy, a jednocześnie nie wprowadzono żadnego środka chroniącego państwa przed nadmiernym przywozem. Takie same problemy, jak w Polsce, wystąpiły na Słowacji, w Rumunii, Bułgarii czy na Węgrzech – dodaje Bartosz Zbaraszczuk.

Przyznaje, że przedsiębiorcy — w zgodzie z przepisami unijnymi — mieli możliwość importu i część firm z tego skorzystała.

— Badania bezpieczeństwa żywnościowego kraju jest w kompetencjach czterech inspekcji. Służba Celno-Skarbowa nie bada zboża pod kątem bezpieczeństwa żywności, a jedynie czy towar jest zgody z deklaracją, czy nic nie jest przy tej okazji przemycane. To jest kontrola quasi-fizyczna – wszystkie wagony pociągów są skanowane, a w przypadku ruchu samochodowego kierujemy się analizą ryzyka – mówi Zbaraszczuk.

Ceny rzepaku szorują po dnie! Co dalej?

Wbrew temu, co się pojawiało w przestrzeni publicznej, do Polski nie wjechało żadne czyściwo młynarskie, nie było takich zgłoszeń. Sprawdziliśmy tomówi Business Insider Polska szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Źródło: Business Insider Polska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics