Większe spożycie wieprzowiny sezonowo notowane jest na południu Europy w rejonach intensywnej turystyki. Upały panujące w tym roku nie służą jednak turystyce i ograniczają konsumpcję. Również ograniczone są przyrosty świń, co przekłada się na mniejszą podaż żywca.
Zakłady, aby zmniejszyć koszty energii, nie utrzymują dużych zapasów mięsa wieprzowego. Wolumen eksportu wieprzowiny do krajów trzecich odbywa się na poziomie poniżej oczekiwań unijnych handlowców. Wysoka cena w krajach UE utrudnia konkurowanie na rynkach azjatyckich. W rezultacie rynek wieprzowiny ustabilizował się w całej Unii Europejskiej.
Obecnie tuczniki w Polsce skupowane są po cenach zbliżonych do ceny niemieckiej VEZG. Krajowe spadki cen skupu świń obserwowane w ostatnich dwóch tygodniach zostały zatrzymane. Nagłe obniżenie stawek najbardziej było dotkliwe dla ferm tuczowych zasiedlonych drogimi prosiętami.
WPR wchodzi w fazę realizacji – 15 marca rusza nabór wniosków, znamy harmonogram
Stabilizacji cenowej nie sprzyja sytuacja związana z ASF. Nowe ogniska w chlewniach powodują duże obawy i zaniepokojenie u sąsiadów ze względu na możliwość potencjalnego wstrzymania przemieszczania świń przez kilka tygodni w strefie zapowietrzonej i zagrożonej.
A. Dargiewicz | POLPIG