Zmiany na kursach walutowych spędzają sen z powiek nie tylko kredytobiorcom frankowym, ale są też istotne dla przedsiębiorców, również tych zajmujących się produktami rolnymi. Szczególnie, że wartość eksportu czy importu tych produktów z roku na rok rośnie, więc wymiana walut stanowi w tym wypadku konieczność. Szczególnie, że zmienność na notowaniach, czy to EUR/PLN, czy USD/PLN w ostatnich miesiącach stanowi nie lada wyzwanie, a ryzyko kursowe stało się ważnym elementem układanki tego biznesu.
Zaskakująca zmienność notowań
Żeby uzmysłowić jak dużo się dzieje ostatnio na kursach walut, warto spojrzeć na notowania wspomnianych wyżej par. Kurs EUR/PLN był już na poziomie 4,20 na początku roku 2020, po czym zaliczył rajd aż do poziomu bliskiego 5,00 w 2022. Tylko w ostatnim roku (2023) zalicza spadek o prawie 40 groszy, by w ostatnich tygodniach rosnąć o kolejne 20 groszy w górę. Trzeba przyznać, że ta zmienność może robić wrażenie. Na USD/PLN jeszcze większe ruchy i również byliśmy bliscy granicy 5,00. W ostatnim roku sytuacja się poprawiła i przez moment było blisko powrotu poniżej wartości 4,00.
Mówiliśmy o dużej zmienności na rynkach i takowa jest już z nami ładne parę lat – tak naprawdę od wybuchu pandemii, a agresja Rosji na Ukrainę tylko spotęgowała to zjawisko. Zmiany kilkugroszowe na wspomnianych relacjach PLN z głównymi walutami nie są już czymś zaskakującym, ale zdecydowanie utrudniają życie eksporterom i importerom produktów rolnych. Tym bardziej, że czas między transakcją, a terminem płatności jest często nawet kilkumiesięczny, co może wpłynąć mocne wahania kursu w tym terminie.
Handel międzynarodowy rośnie
Jeśli spojrzymy na liczby, widzimy znaczny wzrost obrotów handlowych z zagranicą w branży rolno-spożywczej w krajowej gospodarce. W okresie styczeń-maj 2023 eksport kształtował się na poziomie 21,2 mld euro. Co ważne, stanowi to wzrost o ponad 15% względem analogicznego okresu roku 2022. Jeśli chodzi o gamę produktów, które wywozimy z kraju to przede wszystkim jest to mięso i zboża. W tym samym okresie import wyniósł 13,7 mld euro i również był wyższy (o 10%) niż rok wcześniej. Widzimy więc, że w przypadku handlu produktami rolno-spożywczymi w polskiej gospodarce mamy do czynienia z dodatnim saldem obrotów.
Szybszy wzrost eksportu względem importu to przede wszystkim zasługa dużego popytu zagranicznego na konkurencyjne cenowo produkty z rodzimego rynku przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Szczególnie, że krajowa waluta nadal pozostawała słaba w relacji do głównych walut, co sprzyja atrakcyjności polskich produktów. Krajowy eksporter także jest zadowolony, bo za sprzedaż produktów otrzymuje więcej złotówek po przeliczeniu z euro, gdyż zapewne w takiej walucie jest rozliczenie w transakcjach z krajami Europy. Eksport na nasz kontynent stanowi dominującą część i stanowi wartość 15,5 mld euro.
Trudne okoliczności szansą dla innych
Na rynku żywności i produktów rolniczych sytuacja jest niezwykle trudna. Rosyjska agresja na Ukrainę stworzyła szok podażowy, z którym borykamy się do dzisiaj. Tym bardziej, że już pandemia uwypukliła wąskie gardła i spowodowała weryfikację dużej liczby łańcuchów dostaw, które niejednokrotnie okazały się niemożliwe do kontynuacji. Narosły obawy o dostępność, szczególnie zbóż i olejów, tym bardziej, że Ukraina niemalże straciła możliwość eksportu tych produktów. Ceny wielu produktów w związku z ich niższą podażą wzrosły zdecydowanie, co przyczyniło się finalnie do dwucyfrowych wartości inflacji konsumenckiej, oczywiście przez pewien czas, bo w ostatnim miesiącu wartość ta spadła do poziomów jednocyfrowych. Jeśli chodzi o polski handel wpływ wojny to przede wszystkim znacznie gorsza dostępność szczególnie produktów olejowych z Ukrainy. Za to Polska może stać się ciekawym rynkiem, gdzie może się skierować popyt międzynarodowy i tym samym sporo na tym zyskać. Często bywa tak, że kłopoty jednych są szansą dla innych.
Kursy walut i ich rosnące znaczenie w rolnictwie
Wracając do tematu kursów walut, to tak jak wspominaliśmy, jest on niezwykle ważny tym bardziej, że skala czy to eksportu, czy importu jest istotna. By ułatwić sobie życie, warto skorzystać z oferty https://www.walutomat.pl/kursy-walut/, gdzie po korzystnym kursie można wymienić nie tylko euro czy usd, które dominują w handlu produktami rolno-spożywczymi, ale również szereg innych walut. Poza aktualnymi notowaniami, warto zwrócić uwagę na codzienne komentarze walutowe, będące nieocenioną pomocą przy ocenie bieżącej sytuacji na rynkach i decydowaniu o momencie wymiany. Również kalendarz makro jest czymś, co warto śledzić, gdyż prezentowane są tam ważne wydarzenia na rynku walut, które mogą wpłynąć na wyższą zmienność na rynku.
/Artykuł sponsorowany/