Legitymacja emeryta i rencisty to dokument, który daje seniorom szereg uprawnień. Stanowi potwierdzenie, że dana osoba posiada prawo do emerytury lub renty. W przypadku seniorów potwierdza również osiągnięcie wieku emerytalnego. Posiadanie tego dokumentu ułatwia skorzystanie z różnych ulg. Wystarczy mieć go przy sobie i okazać w razie kontroli. Emeryci uprawnieni są m.in. do:
![](https://i0.wp.com/agronews.com.pl/wp-content/uploads/emerytura-strarosc-rece700.jpg?resize=696%2C391&ssl=1)
- zniżek w transporcie publicznym – osobom powyżej 70 lat przysługuje darmowa komunikacja miejska, a w wielu miejscowościach młodsi emeryci mogą korzystać z biletów ulgowych,
- zniżek w pociągach – emeryci są uprawnieni do dwóch przejazdów koleją rocznie ze zniżką -37 %, PKP oferuje także osobom powyżej 60 lat bilet seniora ze zniżką 30%,
- zniżki dla seniorów oferują również niektóre linie autobusowe,
- zwolnienia z abonamentu RTV – seniorzy powyżej 75 lat są zwolnieni z płacenia abonamentu RTV, a młodsi emeryci – jeśli ich emerytura nie jest wyższa niż 50 % średniego wynagrodzenia,
- ulg w placówkach kultury i rekreacji – seniorzy mogą skorzystać z niższych cen biletów do kin, teatrów czy muzeów, tańszych zajęć w domach kultury i ośrodkach sportu i rekreacji,
- seniorom, którzy ukończyli 65 lat przysługują bezpłatne leki na receptę objęte wykazem,
- emeryci i renciści mogą wyrobić paszport za pół ceny, a osoby powyżej 70 lat za darmo,
- seniorzy mogą skorzystać również ze zniżek na pobyty w uzdrowiskach.
Wydawanie i Formy Legitymacji Emeryta i Rencisty
Legitymacje emeryta i rencisty wydaje uprawnionym osobom zarówno ZUS, jak i KRUS. Rolnicy którym przyznano prawo do emerytury lub renty nie muszą występować z wnioskiem o wydanie legitymacji. Dokument, ma jednak inną formę niż plastikowa karta, którą dostają emeryci i renciści z ZUS. Legitymacje w formie papierowej są wydawane wszystkim emerytom i rencistom z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków. Legitymacja dla osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą nie jest dostępna w formie elektronicznej. Jak wyjaśnia Elżbieta Oppenauer – rzecznik KRUS: Legitymacja KRUS upoważnia do zniżek tak samo jak w przypadku ZUS.
Ogólnopolska Karta Seniora: Program Stowarzyszenia MANKO
Natomiast Kartą Seniora jest w skrócie określana Ogólnopolska Karta Seniora będąca autorskim programem Stowarzyszenia MANKO z Krakowa, które od 25 lat aktywnie działa na rzecz seniorów. Karta Seniora – w przeciwieństwie do legitymacji emeryta i rencisty – nie jest wydawana automatycznie, a jedynie na odpowiedni wniosek. Kartę może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat bez względu na posiadanie prawa do świadczeń.
Warunki Otrzymania i Wydawanie Ogólnopolskiej Karty Seniora
Ogólnopolska Karat Seniora jest wydawana bezpłatnie w miastach i gminach, które przystąpiły do stworzonego przez Stowarzyszenie MANKO Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty. Takich miast i gmin – jak podaje stowarzyszenie – jest w Polsce 270. Ich mieszkańcy – po złożeniu stosownego wniosku – mogą odebrać lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora w siedzibie urzędu miasta lub gminy. Jest ona ważna bezterminowo na terenie całego kraju.
Ogólnopolska Karta Seniora dla Seniorów spoza Programu
Kartę mogą otrzymać również seniorzy z miast i gmin, które nie przystąpiły do programu. W takim wypadku muszą jednak wypełnić stosowny formularz znajdujący się na stronie internetowej www.glosseniora.pl. Następnie powinni odesłać go pocztą tradycyjną na adres redakcji Głosu Seniora (osiedle Urocze 12, 31-953 Kraków) wraz z potwierdzeniem uregulowania składki członkowskiej wspierającej Stowarzyszenie MANKO. Ta natomiast wynosi 35 zł w przypadku opłaty za jeden rok lub 50 zł w przypadku opłaty za dwa lata. Ogólnopolską Kartę Seniora otrzymają pocztą na swój adres zamieszkania.
Zniżki Ogólnopolskiej Karty Seniora
Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do zniżek w ok. 4 tys. punktów – firmach i instytucjach – na terenie całego kraju. Punkty te należą m.in. do takich obszarów jak:
- zdrowie,
- uroda,
- sport i rekreacja,
- turystyka i noclegi,
- sanatoria i uzdrowiska,
- restauracje i kawiarnie,
- kultura i sztuka,
- edukacja,
- transport.
Korzyści z Posiadania Ogólnopolskiej Karty Seniora
Osoby posiadające Ogólnopolską Kartę Seniora mogą liczyć na szereg ulg w wielu miejscach, w których bywają na co dzień. Do programu przystąpiły bowiem przychodnie, apteki, sanatoria, sklepy, restauracje, kawiarnie, teatry czy muzea.
Źródło: WIR