Od 1 czerwca trwa „mały spis rolny”, tj. obowiązkowe badanie „zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” oraz „badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego” – podaje EURACTIV.pl
Badania trwają do 14 sierpnia i są obowiązkowe dla łącznie 145 tys. wcześniej wylosowanych gospodarstw rolnych. Ankiety przeprowadzane są telefonicznie i przy pomocy ankieterów.
Zakres badań
Podmioty i osoby, wytypowane do wzięcia udziału w badaniach, zostały o tym poinformowane z wyprzedzeniem, otrzymując listy od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Według informacji prasowej GUS, badanie przewiduje zbiór danych z zakresu użytkowania gruntów, sadów, powierzchni zasiewów, metod uprawy, nawadniania, zwierząt gospodarskich, nawożenia, ochrony roślin, ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, działalności gospodarczej, struktury dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego oraz aktywności ekonomicznej rolników.
Jaki jest cel badania?
GUS informuje, że celem badania „zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych” jest „dostarczenie informacji pozwalającej na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz ich wieloprzekrojowej charakterystyki”.
Natomiast badanie dot. pogłowia świń na polskich farmach „ukierunkowane jest na uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej”.
Urząd wskazał w odpowiedzi na pytanie EURACTIV.pl, że podstawowym celem badań jest również „dostarczenie informacji o strukturze gospodarstw rolnych na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej oraz innych polityk unijnych i krajowych”.
– Coraz częściej w statystyce rolnictwa wykorzystywane są dane administracyjne. Jednak nadal głównym źródłem danych charakteryzujących całe gospodarstwa rolne są informacje uzyskane bezpośrednio od rolników – podkreślono.
Badania odbywają się w dwóch formach
Od 1 do 16 czerwca rolnicy mogli dokonać samospisu przez Internet; z opcji tej skorzystało 7 tys. rolników. Z kolei od 19 czerwca do 14 sierpnia umożliwi im to już tylko rozmowa z ankieterem, który zapuka do drzwi ich domu lub wywiad telefoniczny.
– Tego typu badania realizowane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Celem badania jest zebranie różnych informacji, które pozwolą na charakterystykę gospodarstw rolnych w Polsce i ocenę zmian strukturalnych w rolnictwie po 2020 r., tj. po ostatnim spisie rolnym – mówi Renata Kaczkowska, konsultantka w departamencie rolnictwa i środowiska GUS.
Jak podkreśla urzędniczka „Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wywiad, przeprowadzany przez naszego ankietera, był jak najkrótszy i jak najbardziej dostosowany do specyfiki danego gospodarstwa rolnego”.
Rolnicy – odbierajcie telefony od ankieterów GUS
– Bardzo proszę o odbieranie telefonów od naszych ankieterów, a także życzliwe przyjęcie ich w razie, gdyby pojawili się u państwa w gospodarstwie – apeluje do rolników.
GUS przypomina, że tożsamość ankietera można zweryfikować na odpowiedniej stronie internetowej lub pod numerem tel. 22 279 99 99.
Powyżej opisane badania odbywają się co 3-4 lata.
Autor Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl