Resort rolnictwa chce uczestniczyć w programie UE Horyzont 2020, z którego finansowane są badania naukowe i wdrażanie innowacji – poinformowało biuro prasowe ministerstwa. Resort przygotował 14 propozycji tematów badawczych dot. m.in. bezpieczeństwa żywności.
Horyzont 2020 jest największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce lepiej wykorzystać możliwości programu w zakresie badań nad bezpieczeństwem żywności, zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa, badań mórz i wód śródlądowych oraz biogospodarki.
Z informacji przekazanych w czwartek przez resort wynika, że dotychczasowy udział zespołów badawczych wskazuje na wyraźną nierównowagę korzystania z tego programu przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Kraje UE-13 otrzymały bowiem tylko niecałe 5 proc. środków z budżetu programu. Dlatego podejmują one działania, które pozwolą im na zwiększenie udziału w Horyzoncie. Chodzi m.in. o określenie tematów uwzględniających potrzeby i możliwości Polski i pozostałych krajów UE-13. Ministerstwo podkreśliło, że tematy te Komisja Europejska mogłaby uwzględnić w programie na lata 2018-2020.
Resort przeprowadził konsultacje dotyczące udziału instytutów badawczych w tym programie. Przygotował też 14 propozycji tematów badawczych, biorąc pod uwagę cele Wspólnej Polityki Rolnej, strategię UE na rzecz badań i innowacji w rolnictwie, możliwości wykorzystania potencjału badawczego Polski oraz innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Propozycje te trafiły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które pod koniec września br. przekazało je Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej.
W ramach Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej projekt wspólnej deklaracji, wraz z propozycjami tematów do programu Horyzont 2020 na lata 2018-2020, trafił do uzgodnień państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii (GV4+3). Państwa te mają zgłosić swoje propozycje oraz przedstawić stanowisko w sprawie poparcia inicjatywy.
Jak zaznaczył resort rolnictwa, "z konsultacji na poziomie eksperckim wynika, iż wszystkie kraje zamierzają poprzeć wspólną inicjatywę. Obecnie, po przeprowadzonych konsultacjach z GV4+3, trwają prace nad ostateczną wersją projektu wspólnej deklaracji wraz z proponowanymi tematami".
Przygotowywany jest także pisemny wniosek do Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej z prośbą o wsparcie starań podejmowanych przez Polskę i pozostałych partnerów Grupy Wyszehradzkiej w zakresie zwiększenia wykorzystania potencjału badawczego państw Europy Środkowo-Wschodniej w ramach tego programu.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com
Źródło: Nauka w Polsce PAP