Stowarzyszenie Polska Izba Miodu (PIM) oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego (KPCNT) podpisały list intencyjny, który obu stronom otwiera nowe możliwości w zakresie innowacji i rozwoju technologii dla branży miodu. W szczególności współpraca ta obejmie obszar badania jakości i autentyczności miodu, a w dalszej kolejności – prowadzić będzie do stworzenia normy branżowej, z której korzyści odniosą przede wszystkim konsumenci. Planowane jest utworzenie najnowocześniejszego laboratorium do badania miodu w Polsce, mogącego konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie.
Wiodąca instytucja zajmująca się badaniami i współpracą między nauką a gospodarką, oraz organizacja reprezentująca polskich producentów miodu połączyły siły, aby stworzyć innowacyjny klaster EnFoodLife. Jego celem jest wsparcie innowacji oraz transfer nowoczesnych technologii do polskiej gospodarki.
Powstanie najnowocześniejszy ośrodek kontroli miodu w Polsce
W ramach współpracy KPCNT i PIM powstanie najnowocześniejszy ośrodek kontroli miodu w Polsce, co umożliwi precyzyjne badanie jego jakości bez potrzeby korzystania z zagranicznych laboratoriów. Polska jest wiceliderem handlu miodem w Unii Europejskiej, więc taki ośrodek znacząco wzmocni naszą pozycję na rynku. Dzięki zaawansowanej metodzie LC-Orbitrap-HRMS* (*technika pozwalająca dokładnie wykrywać i mierzyć związki chemiczne w skomplikowanych próbkach), będzie można dokładnie sprawdzić autentyczność miodu, wykrywać ewentualne zafałszowania i zanieczyszczenia oraz eliminować partie o niższej jakości. Dodatkowo zastosowanie technologii zwanej H-NMR pozwoli na dokładną analizę zawartości i pochodzenia cukrów, co jeszcze bardziej zwiększy wiarygodność badań. Obie organizacje skupią się także na wykrywaniu pestycydów w miodzie, co zapewni bezpieczny i najwyższej jakości produkt.
– Chcemy wspólnie rozwijać badania dotyczące jakości miodu i wspierać producentów w dostosowywaniu się do obowiązujących standardów. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do większej konkurencyjności polskiej branży przetwórców miodu. – mówi Prof. dr hab. Bogusław Buszewski, Prezes Zarządu KPCNT.
Najnowsze standardy jakości miodu
Na podstawie tych badań oraz na wzór innych krajów, opracowana zostanie „norma branżowa”, która – współgrając z obowiązującymi przepisami – wprowadzi najnowsze standardy jakości miodu. To kierunek, który pozwoli na wdrożenie rozwiązań kończących spekulacje dotyczące jakości produktów, a jednocześnie podnoszących ich wartość na rynku. Branża będzie dążyć do tego, aby norma, mimo że nieobligatoryjna, była przestrzegana w ramach dobrych praktyk przez każdego sprzedawcę miodu. Taki standard pomoże w eliminacji nieprawidłowości jakościowych i będzie wyraźnym wskaźnikiem jakości. Dzięki temu to konsument sam zdecyduje, jaki produkt wybiera, mając pewność co do jego autentyczności i wartości.
– Cieszymy się z tej współpracy z KPCNT. To szansa na rozwój rynku miodu w Polsce oraz wzrost zainteresowania produktami pszczelarskimi, zarówno w kraju, jak i za granicą. – podkreśla Przemysław Rujna Sekretarz Generalny Polskiej Izby Miodu. – Wypracowanie normy branżowej, będzie swego rodzaju certyfikatem renomowanego ośrodka naukowego co dodatkowo pomoże nam ukrócić wszelkie spekulacje na temat badań miodu i zarzutów o jego fałszowanie. – dodaje Rujna.
Podpisany list intencyjny stanowić będzie podstawę do dalszych działań oraz procedowania szczegółowych umów dotyczących współpracy między stronami. Współdziałanie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego oraz Stowarzyszenia Polska Izba Miodu pozwoli na zrealizowanie innowacyjnych projektów, które przyniosą korzyści zarówno naukowcom, producentom miodu, jak i finalnie konsumentom.
Źródło: Stowarzyszenie Polska Izba Miodu (PIM)