Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie naukowcy stworzyli modułową uprawę hydroponiczną z systemem kontroli warunków uprawy. Jest to pierwszy w Polsce proekologiczny i ekonomiczny kontener uprawowy.
Uprawa w hydroponice
Uprawa w hydroponice to uprawa bez ziemi, która została zastąpiona materiałem mineralnym, służy on tylko to utwierdzenia korzeni. Rośliny pobierają sole mineralne rozpuszczone w wodze. W uprawie hydroponicznej pożywka jest dostarczana bezpośrednio do środowiska korzeni z wodą, więc trwałe podłoże jest zbędne.
„To bardzo innowacyjny projekt, który powstał dzięki połączeniu pasji, wiedzy, kreatywności i doświadczenia naukowców z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa i inżynierii mechanicznej i stanowi spełnienie wizji i pozytywnej ambicji inwestora” – powiedział kierownik Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki dr hab. inż. Tomasz Zaleski. Kontener został zbudowany dla prywatnej firmy.
Automatyczna kontrola temperatury atmosfery
Kontener został zbudowany na bazie morskiego kontenera chłodniczego z automatyczną kontrolą temperatury atmosfery, dzięki czemu jest przystosowany do uprawy w niemal każdych warunkach klimatycznych. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.
Oszczędność wody
Uprawa niskich warzyw liściastych i ziół która mieści, się w 12-metrowym kontenerze morskim, znajduje się obecnie w Uniwersytecie Rolniczym, ale może być prowadzona w niemal w każdym miejscu na Ziemi, przez cały rok, zużywając przy tym mniej wody w porównaniu do tradycyjnego szklarniowego lub gruntowego systemu uprawy. Lampy LED – jedyne źródło światła, o odpowiednio dobranym promieniowaniu, decydują o wielkości i jakości plonów oraz tempie wzrostu rośliny.
Innowacje a bezpieczeństwo żywności: potrzebna zmiana myślenia
W ramach programu „Bon na Innowacje” projekt zyskał dofinansowanie ze środków unijnych. Twórcami kontenera z modułową uprawą hydroponiczną są dr hab. inż. Tomasz Zaleski, dr inż. Anna Kołton i dr hab. inż. Jarosław Knaga.