Morawiecki: polskie produkty rolne powinny mieć należyte miejsce na półkach sklepowych

Chciałem zaapelować do wszystkich producentów i sieci dystrybucyjnych, żeby polskie produkty znalazły należyte miejsce na półkach – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w siedzibie Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.

Równa konkurencja na europejskich rynkach

– Rolnicy są kluczowi dla normalnego funkcjonowania całego kraju. Ich praca musi być doceniania. Polskie produkty również muszą być doceniane – stwierdził premier Morawiecki.

Podkreślał, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której wręcz niemożliwa jest sprzedaż polskich produktów do zagranicznych sieci handlowych.

– Dzisiaj jesteśmy wzorem jednolitego rynku Unii Europejskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zauważył, że sieci handlowe organizują promocyjne tygodnie tematyczne, np. włoskie, portugalskie, hiszpańskie czy francuskie. Zaapelował, by takie inicjatywy dotyczyły także polskich produktów przynajmniej raz w miesiącu. Polskie produkty powinny być sprzedawane w ogromnej większości, tak jest to w krajach zachodnich, które bronią swoich rynków, mimo tego, że wszyscy jesteśmy częścią jednolitego rynku europejskiego – podkreślił.

Według premiera wielkie sieci handlowe w Polsce są zdominowane przez zagraniczny kapitał.

– Jesteśmy częścią UE – szanujemy to. Proszę o patriotyczne zachowanie się również tych sieci. Niech one traktują polskich producentów i rolników nie tylko z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi, ale przede wszystkich w relacjach handlowych dotyczących np. ceny skupu i sprzedaży – powiedział.

Zapowiedział, że obserwowane będzie, czy nadużywana jest pozycji dominująca, ponieważ Polska chce jak najwięcej konkurencyjności.

 


Pakiet zmian wzmacniających pozycję rolników

Premier pogratulował Mlekovicie eksportowania do znacznej liczby krajów z całego świata.

– Cieszę się, że tak szeroko udało się rozpostrzeć skrzydła w tym obszarze. Zależy mi na tym, żeby wszyscy rolnicy mieli ułatwiony dostęp również na zachodnie rynki. Abyśmy eksportowali i ekspandowali śmiało na wszystkie rynki – zaznaczył.

W tym celu minister Krzysztof Jurgiel wdraża pakiet pięciu ustaw, które dotyczą promocji polskiej żywności, jej jakości, konkurencyjności czy wzmocnienia pozycji rozporoszonych producentów względem dużych sieci zagranicznych.

Wprowadzona została ustawa dotycząca ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która dała rolnikom lepsze możliwości rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom końcowym żywności. To także zwolnienie z opodatkowania przychodów ze sprzedaży do kwoty 20 000 zł.

Wdrożone zostały również przepisy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Przepisy mają na celu wyeliminowanie z łańcucha dostaw surowców rolnych i żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych.

Ponadto weszły w życie zmiany w ustawie o Produkcie polskim, określające przy spełnieniu jakich warunków takie oznakowanie może być użyte przez producenta. Jest to oznakowanie dobrowolne. Konsumentom daje gwarancje pochodzenia wyrobu. Dodatkowo wprowadzono ustawę o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, która zmienia sposób wykorzystania środków funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, tak aby środki te w większym stopniu wspierały podmioty, od których wpłaty na fundusze promocji pochodzą.

Procedowany jest także projekt ustawy o spółdzielniach rolników, który ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz swoich członków będących rolnikami w zakresie planowania przez nich produkcji i dostosowywania skali i jakości tej produkcji do warunków rynkowych, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży wyprodukowanych przez rolników produktów.

Wysoka jakość polskich produktów

Zdaniem szefa rządu powinny powstawać grupy producenckie, ponieważ mają one większą siłę przebicia i możliwości sprzedaży swoich produktów. Są lepiej wyposażone w instrumenty marketingowe, sprzedażowe i dystrybucyjne.

– W takim zakładzie jak Mlekovita widać ogromną dbałość o jakość – stwierdził premier Morawiecki. Dzięki temu możliwy jest eksport, także z innych zakładów, do 200 krajów z całego świata.

– Chciałem zaapelować do wszystkich producentów i sieci dystrybucyjnych, żeby polskie produkty znalazły należyte miejsce na półkach. Żebyśmy nie byli dyskryminowani względem tego, jak polskie produkty traktowane są zagranicą – powiedział szef rządu. Patriotyzm Polski dotyczy również polskich produktów – dodał.

Premier Morawiecki przywołał pamięć o jednym z bohaterów ziemi Wysokiego Mazowieckiego Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar – ostatniego dowódcy 6. Brygady Wileńskiej. Kapitan wraz ze swoimi żołnierzami walczyli do 1953 roku o wolną Polskę.

– Dzisiaj przyszło nam walczyć o jak najlepsze warunki gospodarowania i sprawiedliwości, o docenianie pracy polskiego rolnika i pracy polskiej wsi. My tę pracę bardzo doceniamy i będziemy robić wszystko, żeby pomóc polskiej wsi i rolnikom – producentom rolnym, odnosić sukces na całym świecie – podsumował.

Redakcja AgroNews, fot. KPRM

Źródło: KPRM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics