Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Rozwiązanie to jest wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla.
Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć cały proces.
POBIERZ WNIOSEK
Kliknij tutaj, aby pobrać wniosek o dodatek węglowy w formacie .doc
Wniosek_o_dodatek_węglowy.doc 0.11MB Kliknij tutaj, aby pobrać wniosek o dodatek węglowy w formacie .docx
Wniosek_o_dodatek_węglowy.docx 0.04MB Kliknij tutaj, aby pobrać wniosek o dodatek węglowy w formacie .pdf
Wniosek_o_dodatek_węglowy_pdf.pdf 0.21MB
Wypełnienie wniosku jest bardzo proste, należy podać imię i nazwisko oraz PESEL wszystkich osób zamieszkałych w budynku, wskazać czym się ogrzewa dom, podać konto do przelewu oraz podpisać oświadczenie.
Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek przysługuje również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Cyberoszuści naciągają na wirtualny węgiel – zachowajcie ostrożność
Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.
Źródło: Ministerstwo Klimatu