Nadwyżki surowców rolnych pójdą na paliwa odnawialne

Dążymy do tego, aby duża część nadwyżki surowców rolnych była przetwarzana na paliwa odnawialne. Jest to podejście racjonalne oraz opłacalne dla każdej z zainteresowanych stron – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy badawczo-rozwojowej, zawartej przez MRiRW z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (SiMR).

foto główne
Nadwyżki surowców rolnych pójdzie na paliwa odnawialne

W konferencji uczestniczyli także dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, a z ramienia SiMR – dziekan prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz wraz z zespołem ekspertów –  naukowców z SiMR.

Współpraca MRiRW i SiMR

Umowa jest pokłosiem porozumienia, zawartego w grudniu 2024 r., pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (SiMR). Zakres współpracy MRiRW oraz SiMR obejmuje m.in.:

  • realizację projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych;
  • promowanie wytwarzania i wykorzystania paliw odnawialnych w rolnictwie.

W dalszej perspektywie planuje się uruchomienie kolejnych wspólnych projektów naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, które zbudowałyby podstawę dla inicjatywy rozpowszechnienia na polskim rynku biopaliw, zwłaszcza bioetanolu.

Projekt „demonstratora energii”

Wspólną inicjatywę MRiRW oraz SiMR zainauguruje projekt mający na celu opracowanie „demonstratora technologii” w postaci agregatu prądotwórczego zasilanego czystym bioetanolem.

– Będzie to proste urządzenie bazujące na dostępnych na rynku konstrukcjach z benzynowym silnikiem spalinowym, który zostanie przystosowany do właściwości nowego paliwa – poinformował dyrektor Wijatyk.

Odpowiednie urządzenie stanowiące bazę demonstratora zostało zakupione przez MRiRW i przekazane SiMR.

Pierwszych efektów prac zespołu ekspertów z SiMR można spodziewać się w przyszłym roku.

– Jest to bardzo ważna dla MRiRW współpraca – podkreślił minister Czesław Siekierski.

– To innowacyjny projekt, wpisujący się w podstawowe założenie polskiej prezydencji w Radzie UE, którym jest bezpieczeństwo. Wykorzystanie surowców rolnych do produkcji paliw odnawialnych sprawia właśnie, że możemy poczuć się bezpieczniej – dodał dyrektor Wijatyk.

Dlaczego to ważne?

Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej, wytwarzanie i wykorzystywanie na dużą skalę paliw etanolowych w Polsce jest korzystne zarówno dla rolników, jak dla polskiej gospodarki, środowiska, a także – ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

– Wykorzystanie potencjału produkcji bioetanolu, który w Polsce jest duży z powodu nadwyżki produkcji surowców rolnych, jest szczególnie cenne ze względu na trudną sytuację na rynku paliw, tym bardziej, że jest on zależny od sytuacji geopolitycznej – zauważył minister Siekierski.

Wykorzystanie bioetanolu do zasilania silników

Jak podkreślił dziekan SiMR prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz, na świecie etanol jest powszechnie wykorzystywany do zasilania silników.

W Polsce optymalnymi surowcami do tego celu są zboże oraz odpady, np. celulozowe.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pszczelarze zacieśniają współpracę z sadownikami. W tle finansowe wsparcie

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które miało miejsce 4 lutego, pszczelarze z całej Polski wyrazili swoje stanowisko w sprawie konieczności zacieśnienia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics