Od 09.06.2023 r. do 30.06.2023 r. można składać wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu strat w produkcji drobiu poniesionych na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w latach 2019-2021.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
O wsparcie w ramach przedmiotowego mechanizmu może ubiegać się producent rolny w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2023 r. poz. 885), zwany dalej „producentem rolnym”, który w okresach:
– 29 grudnia 2019 r. – 13 maja 2020 r.;
lub
– 24 listopada 2020 r. – 28 lipca 2021 r.;
prowadził gospodarstwo drobiarskie, które znajdowało się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, o których mowa w § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz. U. poz. 1752), wyznaczonym w rozporządzeniu wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustawiającym te obszary w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach o których mowa powyżej,
2) w którym zastosowano w tych okresach środki, o których mowa w § 11 ust. 1–3 lub § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków (tj. środki wynikające z rozporządzenia wojewody lub powiatowego lekarza weterynarii ustanawiającego obszar zapowietrzony i zagrożony w związku wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, w okresach o których mowa powyżej).
W odniesieniu do gospodarstwa i każdego z ww. okresów producent rolny może ubiegać się wyłącznie o jeden rodzaj wsparcia.
W ramach przedmiotowego mechanizmu udzielane będą następujące rodzaje wsparcia:
- Wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych,
- Wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj spożywczych,
- Wsparcie z tytułu niepodejmowania produkcji w gospodarstwie,
- Wsparcie z tytułu sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie,
- Wsparcie z tytułu strat związanych z wydłużonymi okresami tuczu.
Wnioski o udzielenie wsparcia należy składać w Oddziale Regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego, na formularzach opracowanych przez ARiMR:
- bezpośrednio w kancelarii właściwego OR ARiMR,
- przesyłką, za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (tj. Poczty Polskiej), bądź operatora pocztowego innego niż operator wyznaczony, bądź firmy kurierskiej, nadaną na adres właściwego OR ARiMR,
- przez platformę ePUAP lub za pośrednictwem usługi mObywatel.
Adresy oddziałów regionalnych ARiMR znajdują się na stronie internetowej ARiMR pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/oddzialy-regionalne-i-biura-powiatowe
Instrukcja składania wniosków do ARiMR przez platformę ePUAP dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/uslugi-arimr-na-e-puap
Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania i rozpatrywania wniosków o udzielenie wsparcia oraz zasady przyznawania i wypłacania wsparcia, określone są w Instrukcji wypełniania wniosków.
Źródło: ARiMR