Notowania pszenicy i soi w Chicago wzrosły lekko pod wpływem dalszej deprecjacji amerykańskiego dolara, która poprawia konkurencyjność eksportu towarów wycenianych w usd. Kurs eurodolara wzrósł o 0,4% we wtorek, do powyżej 1,11 dolara za euro – najwyżej od grudnia ubiegłego roku.
USDA ogłosiło wczoraj nową sprzedaż eksportową soi na sezon 2024/25, z czego nieco ponad 239 tys. ton sprzedano do Meksyku i 132 tys. ton do Chin.
Kukurydza za oceanem taniała nadal, ponieważ pogoda w Pasie Kukurydzianym nadal sprzyja plantacjom. Poniedziałkowy raport Crop Progress potwierdził, że kondycja kukurydzy i soi jest dużo lepsza niż przed rokiem.
Bieżące wyniki rekonesansu pól w ramach Pro Farmer Crop Tour napawają optymizmem w stanach Indiana i Nebraska, gdzie potencjał produkcji soi wygląda lepiej niż w zeszłym roku. Pocieszająca jest także sytuacja kukurydzy w tych dwóch stanach, gdzie potencjał plonów jest wyższy niż w roku ubiegłym i średnia z ostatnich trzech lat.
Unijny rzepak taniał wczoraj, śladem przeceny kanadyjskiej canoli, ropy i 4-letnich minimów na rynku soi. Spadek kursu dolara sprzyja taniemu importowi rzepaku (też kukurydzy) do UE, którego tempo jest o ponad 1/3 wyższe na początku sezonu niż rok wcześniej.
Notowania unijnej kukurydzy i pszenicy odbiły nieco we wtorek, ale ich wyceny pozostają w okolicy najniższych poziomów od marca/kwietnia. Konsekwencją umacniana się euro jest dalsze pogorszenie konkurencyjności unijnej pszenicy na międzynarodowym rynku. W przypadku tego zboża eksport obniżył się o ponad 20% w skali roku. Z drugiej strony dużo więcej niż na początku poprzedniego sezonu napływa do UE importowanej taniej kukurydzy (+27% – r/r).
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 20.08.2024:
Notowania kontraktów futures na Euronext-Paryż:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż