Niemieckie landy prezentują wspólną wizję przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej

Ministrowie rolnictwa z wszystkich 16 niemieckich landów uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Dokument przyjęty w Berlinie ma wzmocnić pozycję Niemiec przed unijnymi negocjacjami dotyczącymi przyszłości rolnictwa w Europie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele CDU, SPD i Zielonych. Wspólne stanowisko poparł także federalny minister rolnictwa Alois Rainer.

Niemiecki minister rolnictwa, żywności i tożsamości regionalnej Alois Rainer i komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen [© European Union 2025 – Source: EUCO]

Sześć kluczowych postulatów

W uchwale znalazło się sześć głównych postulatów. Ministrowie domagają się:

  • większej stabilności finansowej w ramach WPR,
  • zachowania zasady pomocniczości, czyli większej roli państw członkowskich,
  • uproszczenia przepisów unijnych,
  • wzmocnienia płatności bezpośrednich i wsparcia dla obszarów wiejskich,
  • uwzględnienia regionalnych różnic w rolnictwie,
  • skuteczniejszego włączenia regionów w procesy decyzyjne.

Uchwała została przesłana przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i komisarzowi ds. rolnictwa Christophe’owi Hansenowi.


Przestroga dla Brukseli

Przewodniczący spotkaniu Peter Hauk, minister rolnictwa Badenii-Wirtembergii, ostrzegł unijne władze przed pomysłem łączenia WPR z innymi funduszami UE w tzw. „superfundusz”. Jego zdaniem takie rozwiązanie byłoby szkodliwe dla europejskich rolników i mogłoby zagrozić stabilności sektora.


Apel o elastyczność i uproszczenia

Ministrowie wskazali, że unijne przepisy rolnicze są obecnie zbyt biurokratyczne i niedostosowane do zróżnicowanej sytuacji rolnictwa w Niemczech. Apelują o większą elastyczność w wydatkowaniu środków WPR oraz uproszczenie procedur. Podkreślili również potrzebę wsparcia opartego na rzeczywistych efektach – szczególnie w kontekście ochrony środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.


Zieloni mają zastrzeżenia

Choć Zieloni podpisali się pod dokumentem, zgłosili zastrzeżenia. Minister rolnictwa Dolnej Saksonii, Miriam Staudte, zauważyła brak jasnego poparcia dla elementów strategii „Od pola do stołu”, takich jak redukcja zużycia pestycydów, antybiotyków czy ograniczanie marnowania żywności.


Budżet federalny: lekkie cięcia i wsparcie dla hodowli

W tym samym czasie Bundestag rozpoczął prace nad budżetem federalnym na 2025 rok. W planach są niewielkie cięcia – budżet resortu rolnictwa ma spaść z 6,93 mld euro w 2024 r. do 6,88 mld euro. Jednocześnie planowane jest zwiększenie środków na reformę hodowli zwierząt – o 50 mln euro, do poziomu 200 mln euro.

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęstsze błędy przy użytkowaniu przyczepy rolniczej tandem. Jak ich uniknąć?

Przyczepa rolnicza tandem to sprzęt, który chętnie wykorzystywany w wielu gospodarstwach. Dzięki dwóm osiom ustawionym blisko siebie jest stabilniejsza, wytrzymalsza i mniej „męczy” glebę....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics