Sytuacja na rynku żywca wieprzowego w krajach unijnych nie jest jednakowa. W większość krajów w pierwszym tygodniu stycznia nie zmieniła cen skupu tuczników. Wyjątkiem jest Francja (+1₵) oraz Holandia (-6₵) w porównaniu do notować sprzed tygodnia (ISN). W Niemczech, w odróżnieniu do lat ubiegłych, w pierwszych dniach stycznia nie ma presji na cenę skupu żywca.
Podkreśla się wyjątkowo dobry handel wieprzowiną w okresie świątecznym (ISN). Spadek pogłowia świń i niska podaż tuczników jest widoczna na rynku. W dniu 4/01/2023 w notowaniach VEZG cena skupu tuczników ponownie wyniosła 2,00 €/kg (wbc). Natomiast w notowaniach małej giełdy niemieckiej w piątek (6/01/2023) cena skupu spadła o 2 eurocenty do 2,07 €/kg (wbc).
Wzrostowi cen skupu żywca nie sprzyja sytuacja w Chinach, które zmagają się ze skutkami koronawirusa Covid-19. Aktywność życia towarzyskiego i biznesowego w Państwie Środka została mocno ograniczona. Eksporterzy unijni narzekają na mniejsze zamówienia płynące z tamtego rynku. Jednakże ze względu na przypadające 22 stycznia święto Nowego Roku w Chinach spodziewane są zwiększone zamówienia i dostawy wieprzowiny z Unii Europejskiej na rynek chiński.
Eksport ukraińskich zbóż przez porty Morza Czarnego będzie kontynuowany
Na krajowym rynku notowane są niewielkie spadki cenowe
Niska podaż żywca nie zahamowała redukcji cen w cennikach przetwórców. Jest to typowe dla tego początkowych dni stycznia. Krótki tydzień ubojowy ze względu na święto Trzech Króli ograniczył potrzeby przetwórstwa, które coraz częściej korzysta z ofert taniej wieprzowiny pochodzącej z importu. Tuczniki w klasie E skupowane są najczęściej w przedziale 9,40-9,50 zł/kg. Wysoka inflacja wiąże się ze spadkiem siły nabywczej krajowych konsumentów, którzy coraz ostrożniej podchodzą do zakupów nie tylko wieprzowiny.
A. Dargiewicz | POLPIG