W Chicago notowania obu zbóż i kompleksu sojowego wzrosły lekko po dobrych danych tygodniowych o wysyłkach eksportowych. Jednocześnie skala odbicia ograniczona została przez wzrost wartości dolara, który przekroczył wczoraj parytet i był najsilniejszy do euro od 20 lat.
Oczywiście, gwałtowna przecena wspólnej waluty sprzyja unijnemu eksportowi i pomogła w odbiciu notowań, które jednak tylko w małej części zniwelowały ubiegłotygodniowe spadki.
Najnowszy raport tygodniowy FranceAgriMer na temat kondycji zasiewów obniżył ocenę francuskich uprawy kukurydzy uznanych za „dobre/doskonałe” do tylko 50%. Tydzień wcześniej było to 53%, a w ubiegłym roku 91%. Tak niskiego poziomu ocen nie nie było od 2011 roku.
Zapowiada się gwałtowny spadek produkcji kukurydzy także w skali całej UE. Warto przypomnieć, że USDA obniżył swoje prognozy dotyczące zbiorów do 60 mln ton (najmniej od 2015 r), co oznacza spadek o 11 mln ton w porównaniu z 2021 r.
Na rynku walutowym umocnienie dolara wywołało tradycyjnie już osłabienie złotego do obu głównych walut. Tym razem dolar był na zamknięciu (4,7866) droższy od euro (4,7591).
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com