Także środowa sesja w Paryżu zamknęła się na dużym minusie dla notowań zbóż i rzepaku. Kukurydza potaniała wczoraj o ponad 10 euro, a pszenica o blisko 5 euro za tonę. Spadkom cen sprzyja poprawa pogody w Europie i na wielu obszarach amerykańskich upraw kukurydzy i soi.
Nawet do 95 mln ton wzrosły oczekiwania zbiorów pszenicy w Rosji, a co za tym idzie również eksportu. Umowa na bazie której odbywają się transporty morskie ukraińskich towarów jest dotrzymywana, co pozwoli uwolnić olbrzymie zapasy – uznawane wcześniej za niedostępne. Do 17-go sierpnia 24 statki wypłynęły już z ukraińskich portów (większość z nich uwięziona była tam od wybuchu wojny).
Ciągle na globalnym rynku obecne są obawy o popyt w związku z oczekiwaną recesją w gospodarce, a rosnące mocno stopy procentowe przyciągają kapitał do rynków obligacji.
Z drugiej strony, bilanse na rynku zbóż są napięte, a prognozowana według USDA światowa produkcja w sezonie 2022/23 nie zaspokoi popytu i doprowadzić powinna do spadku zapasów obu głównych zbóż.
Dużo lepiej wygląda sytuacji na globalnym rynku nasion oleistych. W przypadku tych nasion produkcja (oceniana przez USDA na 646 mln ton) mocno powinna w sezonie 2022/23 przewyższyć zużycie (531,9 mln ton). W konsekwencji zapasy mogą wzrosnąć o 11% – licząc rok do roku.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com