Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 3. i 4. ogniska choroby niebieskiego języka (BTV-3) na terytorium Polski w 2024 roku. Ogniska zostały zlokalizowane w gospodarstwach utrzymujących bydło na terenie powiatu lubańskiego w województwie dolnośląskim.

Wyniki badań i potwierdzenie zakażenia
Podejrzenie choroby pojawiło się w wyniku badań monitoringowych przeprowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 r., które reguluje kontrolę zakażeń zwierząt. Próbki z gospodarstw zostały przeanalizowane w krajowym laboratorium referencyjnym PIWet – PIB w Puławach, gdzie 17 grudnia 2024 r. potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa BTV-3 za pomocą molekularnej metody PCR.
Charakterystyka zakażenia
Choroba w wykrytych ogniskach przebiega bezobjawowo, a zakażone zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów charakterystycznych dla choroby niebieskiego języka.
Co to jest choroba niebieskiego języka?
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue, BT) to wirusowa choroba zakaźna owiec, bydła i innych przeżuwaczy, przenoszona głównie przez kuczmany (Culicoides spp.). Może powodować poważne straty ekonomiczne w sektorze hodowli zwierząt, choć zakażenia nie zawsze objawiają się klinicznie.
Działania podejmowane przez władze
W związku z potwierdzeniem obecności wirusa:
- kontynuowane są badania monitoringowe w celu identyfikacji potencjalnych kolejnych przypadków,
- podejmowane są działania prewencyjne zgodnie z krajowymi i unijnymi przepisami dotyczącymi zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców o zachowanie szczególnej ostrożności, monitorowanie stanu zdrowia zwierząt oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
Więcej informacji na temat bieżącej sytuacji epizootycznej i środków zapobiegawczych można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.