Na prawicy formuje się nowa partia skupiająca polityków o konserwatywnych poglądach. Ma się nazywać „Partia Polska”, a na jej czele ma stanąć prezydent Andrzej Duda, któremu kończy się wkrótce druga kadencja na tym urzędzie – podaje euractiv.pl.
Jednak, jak wynika z sondażu IBRiS, większość Polaków nie widzi dla takiej partii miejsca na polskiej scenie politycznej.
Partia Polska
Do nowego ugrupowania mają należeć — obok inicjatorów: byłego ministra rolnictwa i posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Jarosława Sachajko (Kukiz’15) — również Marek Jakubiak (też z Kukiz`15) i sam Paweł Kukiz. „Mile widziana” będzie m.in. Paulina Matysiak (Razem) wykluczona z Lewicy za utworzenie wspólnego ruchu społecznego „Tak dla rozwoju” z posłem PiS Marcinem Horałą (ruch ma się skupić na wsparciu rozwoju inwestycji w CPK, elektrowni jądrowych i polskiej armii).
— W PiS i Trzeciej Drodze jest wielu polityków, którzy widzą, że nie mogą się rozwinąć w centralistycznych partiach. Nasze ugrupowanie będzie inne – zapewniał Sachajko w TVP Info. Poseł oczekuje, że tegotygodniowe posiedzenie Sejm pokaże, ile osób z PiS i Trzeciej Drogi jest na tyle odważnych, żeby być pierwszymi, którzy opuszczą swoje kluby. — Są tam osoby wyjątkowo niezadowolone z działania tych formacji — oświadczył Sachajko.
Ardanowski krytykuje Kaczyńskiego i odchodzi z PiS
Natomiast Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że jeśli w najbliższych dniach nie doczeka się decyzji o wykluczeniu z PiS, to sam złoży rezygnację z członkostwa w tej partii. — W lipcu odchodzę z klubu PiS, o ile wcześniej mnie nie wyrzucą. Zakładamy z Pawłem Kukizem (Kukiz`15) nowe koło – robocza nazwa to Partia Polska — powiedział w zeszłym tygodniu w Polsat News.
— Projekt polityczny PiS jest już passé — ocenił ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego. — Ja nie będę pana Ardanowskiego komentował, bo po prostu ja wiem czym on się naprawdę kieruje, ale nie będę o tym mówił — zareagował na tę wypowiedź szef PiS.
Duda liderem nowej prawicowej partii?
— Projekt PiS już się skończył (…). Na prawicy musi powstać nowy byt, nowa partia, skupiona wokół środowisk konserwatywnych. Liderem takiego obozu powinien zostać Andrzej Duda — uważa Ardanowski.— Jeśli Andrzej Duda chciałby się zaangażować w projekt naszej nowej partii, byłoby bardzo dobrze, fantastycznie! — ocenił w zeszłym tygodniu w „Super Expressie” Sachajko.
Utworzenie nowego ugrupowania pod koniec czerwca zapowiedzieli Jan Krzysztof Ardanowski i Jarosław Sachajko. Sachajko powiedział wtedy, że będzie to nowa siła w parlamencie, która liczy na utworzenie koła, a potem nawet klubu parlamentarnego (wymaga to jednak co najmniej 15. posłów).
Polacy bez entuzjazmu dla „prezydenckiej” partii
Tymczasem zdecydowana większość ankietowanych nie widzi miejsca na polskiej scenie politycznej dla nowej partii, na której czele miałby stanąć prezydent Duda — wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.
Na pytanie: „Czy w polskiej polityce jest miejsce na nową partię prawicową pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy?” 61,4 proc. ankietowanych odpowiedziało „nie”, w tym 33,1 proc. „zdecydowanie nie”, a 28,3 — „raczej nie”. Przeciwnego zdania jest 26,8 proc. (21,9 proc. wskazało odpowiedź „raczej tak”, a tylko 4,9 proc. „zdecydowanie tak”). Natomiast 11,8 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.
Biorąc pod uwagę preferencje wyborcze ankietowanych okazuje się, że tylko jeden procent badanych wyborców koalicji rządowej jest zdecydowanymi zwolennikami utworzenia nowej partii pod przewodnictwem Andrzeja Dudy, a 17 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”. „Raczej nie” odpowiedziało 31 proc., a aż 48 proc. — „zdecydowanie nie” i tylko trzy procent wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.
Natomiast wśród zwolenników opozycji jest o wiele więcej tych, którzy widzą miejsce dla nowej formacji politycznej prezydenta Dudy. Głosujący na Zjednoczoną Prawicę znacznie częściej wskazywali odpowiedź „raczej tak” (41 proc.), lub „zdecydowanie tak” (12 proc.). „Raczej nie” odpowiedziało 29 proc. zwolenników opozycji, a „zdecydowanie nie” — 13 proc.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono w dniach 5 — 7 lipca metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1070 osób.
Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl