Ok. 30-50% późnych upraw na Ukrainie jest zagrożonych suszą

Od końca czerwca na Ukrainie zaczęła rozprzestrzeniać się susza powietrzna, która w wielu regionach łączyła się z suszą glebową i od 15 lipca obejmowała duże obszary, na których uprawiano około 30-50% zasiewów późnych.

Ok. 30-50% późnych upraw na Ukrainie jest zagrożonych suszą

„W obliczu nienormalnie wysokich średnich dobowych temperatur oraz szybkiej akumulacji ciepła efektywnego, którego ilość od początku sezonu wegetacyjnego jest znacznie wyższa od średnich wieloletnich, następuje skrócenie okresów międzyfazowych nasion soi, słonecznika i rozwój kukurydzy, co może prowadzić do przedwczesnego wysychania roślin” – twierdzą meteorolodzy.

W wyniku niekorzystnych warunków pogodowych, które już się rozwinęły i które będą się utrzymywać, w regionach centralnych, południowych i wschodnich, prawdopodobny jest spadek plonów późnych upraw o 20-30% – podaje Centrum Hydrometeorologiczne

Najbardziej narażona na wysokie temperatury jest kukurydza

Roślina ta w okresie kwitnienia wymaga dużej ilości wilgoci. Zmniejszone rezerwy wilgoci w glebie i stres cieplny na niektórych polach doprowadziły do ​więdnięcia, zahamowania wzrostu, żółknięcia i wysychania liści i łodyg, a w niektórych miejscach rośliny całkowicie wyschły.

„Upał powoduje sterylizację pyłku, słabe zapylenie roślin i tworzenie się ziaren w kolbach, co zmniejsza końcowy plon” – czytamy w raporcie.

Oczekiwany jest też spadek plonów słonecznika

Sucha i upalna pogoda będzie miała również negatywny wpływ na uprawy słonecznika. Wprawdzie jest on bardziej odporny na suszę, to jednak niekorzystna pogoda doprowadzi do powstawania drobnych nasion i spadku plonów.

Przełom II i III dekady lipca może przynieść niewielkie opady

Według meteorologów po 18-20 lipca w zachodnich regionach wystąpią krótkotrwałe deszcze i burze, które obniżą temperaturę do 25-28°C. Jednak we wschodnich, południowych i centralnych regionach upały utrzymają się i nie należy spodziewać się znaczących opadów, ale można spodziewać się lekkiego spadku temperatury (do +32-34°C).

Trochę danych historycznych

Z analizy wieloletnich danych obserwacyjnych wynika, że ​​w większości regionów najwięcej dni z upałem +30°C w lipcu odnotowano w roku 2012 (15-28 dni). Najwyższą temperaturę lipca +36-42°С zanotowano w 2007 roku. Najdotkliwsza i najdłuższa susza miała miejsce w 2019 r., która rozpoczęła się od początku czerwca i trwała do końca sezonu wegetacyjnego i najbardziej dotknęła kukurydzę, która w wielu regionach zajmowała rekordową powierzchnię zasiewów, a jej znaczna część była uprawiana spisane z powodu śmierci (zasuszenie).

Andrzej Bąk
Źródło: Ukraińskie Centrum Hydrometeorologiczne

Advertisement
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Internetowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024” rozstrzygnięty!

Jolanta i Mateusz Kowalczykowie z Chomętowa w województwie zachodniopomorskim zwyciężyli w tegorocznej edycji Internetowego Konkursu “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2024”. W konkursie oddano 37132 głosów...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics