Największe zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) do hodowli świń stanowią padłe dziki – uważają lubelscy weterynarze. Ich zdaniem należy je odnajdować i utylizować.
W województwie lubelskim pierwsze działania prewencyjne zostały podjęte w roku 2016 przed wystąpieniem pierwszych ognisk choroby ASF. Podjęte działania polegały na wymianie informacji oraz pozyskaniu doświadczeń.
Jak przypomniał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, pierwsze ognisko ASF na terenie województwa wystąpiło w sierpniu 2016 r. I od taj pory rozwój choroby jest stale monitorowany przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we współdziałaniu z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Lublinie.
Działanie przeciw wirusowi ASF
Wynikiem współdziałania z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim były wydane dla starostów, wójtów, burmistrzów prezydentów miast z terenu województwa lubelskiego rekomendacje działań jakie powinny w trybie pilnym podjąć organy samorządu terytorialnego. Na terenie województwa lubelskiego uruchomiono procedury „Planu gotowości zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt” w części dot. ASF. W ramach jego działania podjęto w LUW dwie konferencje przy współpracy z specjalistów z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu badawczego w Puławach oraz przedstawicieli Lubelskiej wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej. Zrealizowane zostały szkolenia dla hodowców trzody chlewnej w celu podniesienia wiedzy w zakresie walki z chorobą.
Wojewoda Lubelski powołał również zespół doradczy, w skład którego weszli przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz służb, inspekcji i straży województwa lubelskiego. Podjęto również takie środki jak kontrole targowisk, partii mięsa w placówkach hodowlanych oraz pojazdów. Ponadto przy współudziale samorządów powiatu bialskiego Wojewoda Lubelski zorganizował dwa spotkania hodowców z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wyniku podjętej decyzji o uboju prewencyjnym w pięciu wsiach powiatu bialskiego ubojowi poddano 1014 szt. trzody chlewnej.
W przypadkach nieprawidłowości oraz zaniedbań odpowiednia jednostka wycofywała zakażone partie mięsa oraz nakładała na odpowiedzialnych za uchybienia mandaty.
W ramach przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby wśród dzików dokonano przeszukania lasów na terenie powiatu bialskiego i części powiatów włodawskiego i radzyńskiego. W akcji poszukiwania padłych dzików wzięło udział 250 pracowników nadleśnictw, Państwowej Straży Łowieckiej, Straży Rybackiej oraz 100 żołnierzy przekazanych do dyspozycji przez Ministerstwo Obrony Narodowej na wniosek Wojewody Lubelskiego. W wyniku tych wszystkich działań w dniu 18 listopada 2016 r. wygaszono ostatnie ognisko ASF na terenie województwa lubelskiego.
Obecnie największym zagrożeniem są zwłoki dzików, które stanowią długotrwały rezerwuar wirusa choroby. Dlatego wszelkie dziania skupione są na poszukiwaniu i utylizacji padłych dzików.
Redakcja AgroNews, fot. UW Lublin