PGE GiEK, spółka z Grupy PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki zmianie przepisów, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.
„Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku„ – poinformowała w komunikacie PGE.
Jedno gospodarstwo domowe może zakupić w sumie od 2 do 6 ton węgla brunatnego na bieżący sezon grzewczy. Każde gospodarstwo domowe może dokonać kilku zamówień – do osiągnięcia limitu 6 ton.
Ceny węgla brunatnego
Jak wygląda proces zakupu węgla brunatnego?
Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i wyznaczeniu przez sprzedawcę daty odbioru. Numery infolinii:
Kopalnia Bełchatów: tel. (44) 737 47 72 w godzinach: 8.00- 16.00 w dni robocze
Kopalnia Turów: tel. (75) 773 57 83 w godzinach: 7.00- 14.00 w dni robocze
Szczegółowe informacje znajdują się w Zasadach sprzedaży węgla brunatnego w Kopalni Turów oraz w Zasadach sprzedaży węgla brunatnego w Kopalni Bełchatów.
Jakie dokumenty wymagane są do zakupu węgla?
- deklaracja Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB), w której zadeklarowano właściwe źródło ciepła (paliwo węglowe), zgodnej z adresem budynku, dla którego zostanie zakupiony węgiel,
- oświadczenie finalnego nabywcy węglowego,
- pełnomocnictwo udzielone przewoźnikowi przez kupującego w przypadku zlecenia zakupu i przewozu węgla przewoźnikowi,
- dowód osobisty.
Źródło i fot.: PGE