Pijmy mleko! Na zdrowie!

„Fakty i mity o mleku” to cykl konferencji organizowanych od kilku lat przez Polską Izbę Mleka. Na 2014 rok zaplanowane zostały dwa spotkania, z których pierwsze odbyło się 2 kwietnia w Białymstoku. Poświęcone było oczywiście roli mleka i jego przetworów, jak również konsekwencjom ich braku w codziennej diecie dzieci i młodzieży.
 

 

\"\"

 

Rozmawiano o tym, że pomimo dość wysokiej świadomości konsumentów o roli mleka i jego przetworów, zapominamy o nim w układaniu naszego codziennego jadłospisu, choć stanowi jeden z ważniejszych elementów piramidy żywieniowej. Mleko jest przecież najcenniejszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, białka i wielu witamin. Dzięki niemu jest również możliwy prawidłowy rozwój i wzrost organizmu.

W tegorocznej debacie ekspertami byli lekarze na co dzień pracujący w Klinice Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. dr hab. n. med. Janina Danuta Piotrowska – Jastrzębska, w trakcie swojego wykładu zwróciła uwagę na to, jak ogromną rolę odgrywa prawidłowe żywienie, będące głównym czynnikiem środowiskowym wpływającym zarówno na stan zdrowia, jak również procesy rozwojowe dzieci i młodzieży.

Profesor Jastrzębska wskazała jednoznacznie, w okresie niemowlęcym i dziecięcym występują jedynie zaburzenia karmienia, natomiast u dzieci starszych i młodzieży możemy mówić o zaburzeniach odżywiania.

Skutkiem nieprawidłowości w codziennym odżywianiu, w którym bardzo często brakuje mleka oraz jego przetworów, jak również innych produktów będących podstawą racjonalnego żywienia, są wg oceny prof. Piotrowskiej – Jastrzęskiej: niedożywienie, nadwaga, jak również coraz bardziej niepokojące zjawisko, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – otyłość.

Ważnym elementem, który pomoże zachować równowagę organizmu i nie pozwoli na pojawienie się niepokojących objawów, a w konsekwencji zaburzeń jego funkcjonowania, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Nie może w niej zabraknąć mleka i jego przetworów, obok innych równie wartościowych składników naszej codziennej diety.

Kolejny ekspert Kliniki Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr n. med. Irena Białokoz –  Kalinowska poruszyła natomiast tematykę wpływu mass mediów na aktualne wybory konsumenckie w zakresie odżywiania i tego, w jaki sposób powinniśmy weryfikować skierowane do nas informacje. Zwróciła uwagę na wiele aspektów, które mają wpływ na to, iż często wybieramy te produkty, które niejednokrotnie nie powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie.

Czytaj także:
Skup mleka w Polsce w okresie IV 2013 r. – II 2014 r.
Rolniku nie zapomnij złożyć informacji za poprzedni rok kwotowy!
Jaki był 2013 rok dla warzyw i owoców?

Kontynuację tematu nieprawidłowości odżywiania podjęła również Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, Agnieszka Maliszewska. Podkreśliła, że w Polsce ciągle spożywamy zbyt mało mleka i produktów mleczarskich. Mimo, iż spożycie z roku na rok wzrasta i w ubiegłym roku osiągnęło poziom ok. 197 l/mieszkańca, wciąż jesteśmy daleko za pozostałymi krajami Unii Europejskiej. W celu zwiększenia spożycia mleka wśród naszych rodaków, Polska Izba Mleka nie ustaje w ciągłej promocji i organizacji przedsięwzięć mających na celu edukację zarówno dzieci, młodzieży, jak również dorosłych w temacie mleka.

Konferencja „Fakty i mity o mleku”, która odbyła się w Białymstoku 2 kwietnia 2014 roku. Sfinansowana została z Funduszu Promocji Mleka.

Źródło: Polska Izba Mleka
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics