PIORiN zbadał pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych. Mamy wyniki

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa każdego roku pobiera próby płodów rolnych do badań laboratoryjnych na obecność pozostałości środków ochrony roślin. Badania te są elementem kontroli prawidłowości stosowania środków ochrony roślin przez producentów rolnych, realizowanej przez PIORiN w ramach jej ustawowego zadania. Każdego roku na terenie kraju pobieranych jest do badań około 4000 prób.


Badania laboratoryjne prowadzone są przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Centralne Laboratorium – Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.

W których uprawach wystąpiły największe nieprawidłowości?

W 2023 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pobrano do badań 274 próby z 56 gatunków owoców, warzyw i roślin upraw rolniczych. W 46 badanych próbkach (tj. 16,7%) badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości dotyczące zastosowania środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w danej uprawie, w tym niedopuszczonych do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Wykrycia te występowały w uprawach borówki, buraka cukrowego, cukinii, czereśni, jabłek, kapusty pekińskiej, kminku, kopru, kukurydzy, mieszanek zbożowych, ogórków, pietruszki, pomidorów, porzeczek, pszenicy, rzepaku ozimego i selera. Natomiast w 4 próbach pobranych przed zbiorem stwierdzono przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu (NDP) pozostałości środków ochrony roślin.

Należy również odnotować, że w żadnej z pobranych prób po zbiorach nie stwierdzono pozostałości przekraczającej najwyższą dopuszczalną pozostałość (NDP) w związku z czym nie zaistniała konieczność uruchamiania procedury wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych (RASFF). W stosunku do producentów niewłaściwie stosujących pestycydy, u których wykryto nieprawidłowości podjęto czynności wyjaśniające oraz zastosowano karę grzywny w postaci mandatów karnych na łączną kwotę 13.600 zł. Wydano również 13 decyzji zakazujących wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych do czasu ukończenia szkolenia podstawowego w wymaganym zakresie oraz uzyskania zaświadczenia o ukończeniu tego szkolenia” – podaje WIORIN w Bydgoszczy.

Jednocześnie informujemy, że WIORiN w Bydgoszczy w ramach podjętej współpracy, każdy przypadek niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin, w tym nieprawidłowości w zakresie pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych, przekazuje do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – dodaje WIORiN.

Podejmowane działania w przedmiotowym zakresie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa mają przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywności wprowadzanej do obrotu. Zadanie PIORiN w zakresie badań pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych jest traktowane jako priorytetowe.

Źródło: WIORiN Bydgoszcz

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Największym problemem w naszym kraju są skąpe rejestracje środków ochrony roślin. Ten sam środek który jest w Polsce zarejestrowany na 3-4 uprawy, jest w Niemczech na 30.

  2. Mam nadzieję że badania są prowadzone również na warzywach importowanych ,szeroko sprowadzanych przez sieci marketów oraz te wszystkie wynalazki techniczne (zboża ) itp ze wschodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Katastrofa na torach: Wykolejenie pociągu towarowego przewożącego zboże

Dziś w nocy z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do wykolejenia pociągu towarowego przewożącego zboże. W wyniku zdarzenia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics