Od kilku lat plantatorzy rzepaku mają spory problem z jesiennym zwalczaniem pchełki rzepakowej, śmietki kapuścianej, tantnisia krzyżowiaczka i mszyc. W nadchodzącym sezonie walka z tymi szkodnikami będzie łatwiejsza – znany już rolnikom insektycyd Inazuma 130 WG uzyskał właśnie rozszerzenie rejestracji w jesiennej ochronie rzepaku. Będzie go można stosować także o tej porze roku do zwalczania mszyc w pszenicy ozimej.
Śmietka kapuściana to jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku. Uszkodzenie korzeni przez larwy tego owada może doprowadzić do zniszczenia całych roślin.
– Producenci rzepaku będą mogli zastosować środek Inazuma 130 WG jesienią do zwalczania śmietki kapuścianej, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, a także mszyc i mączlików. Insektycyd ten zarejestrowany jest również do jesiennej ochrony pszenicy ozimej przed mszycami – informuje Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland.
Preparat pojawił się w sprzedaży wiosną tego roku. Zastosowano go do ochrony 100 tys. ha rzepaku ozimego, a więc do 1/9 powierzchni wszystkich upraw rzepaku w Polsce. Jak twierdzą przedstawiciele Sumi Agro Poland, efekty jego działania zdecydowanie zadowalają rolników.
Wiosną Inazuma chroni rzepak przed chowaczem brukwiaczkiem, chowaczem czterozębnym, słodyszkiem rzepakowym, chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem.
Podwójne uderzenie
W skład Inazumy wchodzą dwie substancje czynne: acetamipiryd (związek z grupy pochodnych neonikotynoidów) i lambda-cyhalotryna (związek z grupy pyretroidów). To połączenie sprawia, że Inazuma skutecznie zwalcza szkodniki i wykazuje niezawodne działanie w różnych warunkach pogodowych.
– Lambda-cyhalotryna błyskawicznie uśmierca szkodniki. Z kolei acetamipryd działa długo i dzięki temu chroni uprawę przed kolejnymi nalotami szkodników – mówi Filipecka.
Od lewej: Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland i Marta Strzelecka-Berek, menedżer ds. upraw Sumi Agro Poland
Niskie dawki
Wiosną środek ten stosuje się w rzepaku ozimym w dawce 0,16–0,2 kg/ha, a jesienią 0,25–0,3 kg/ha. Z kolei w pszenicy ozimej dawka ta wynosi 0,15 kg/ha.
Szeroki zakres temperatur
Preparat Inazuma można stosować w różnych warunkach pogodowych. Jego skuteczność została potwierdzona już przy temperaturze 5 stopni C.
Co ważne, insektycyd ten jest odporny na zmywanie. W praktyce oznacza to, że zachowuje swoją skuteczność, nawet jeśli niedługo po zabiegu wystąpią opady deszczu.
Uprawy małoobszarowe
Środek Inazuma 130 WG zarejestrowany został także w uprawach małoobszarowych, takich jak np. tytoń, len włóknisty i oleisty, śliwa, pomidor, oberżyna, wierzba energetyczna czy miskant olbrzymi.
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Wikicommons/Rasbak