Plantatorzy rzepaku dostali nową broń do walki ze śmietką i mszycami

Od kilku lat plantatorzy rzepaku mają spory problem z jesiennym zwalczaniem pchełki rzepakowej, śmietki kapuścianej, tantnisia krzyżowiaczka i mszyc. W nadchodzącym sezonie walka z tymi szkodnikami będzie łatwiejsza – znany już rolnikom insektycyd Inazuma 130 WG uzyskał właśnie rozszerzenie rejestracji w jesiennej ochronie rzepaku. Będzie go można stosować także o tej porze roku do zwalczania mszyc w pszenicy ozimej.

\"rolnictwo,

Śmietka kapuściana to jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku. Uszkodzenie korzeni przez larwy tego owada może doprowadzić do zniszczenia całych roślin.

– Producenci rzepaku będą mogli zastosować środek Inazuma 130 WG jesienią do zwalczania śmietki kapuścianej, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, a także mszyc i mączlików. Insektycyd ten zarejestrowany jest również do jesiennej ochrony pszenicy ozimej przed mszycami – informuje Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland.

Preparat pojawił się w sprzedaży wiosną tego roku. Zastosowano go do ochrony 100 tys. ha rzepaku ozimego, a więc do 1/9 powierzchni wszystkich upraw rzepaku w Polsce. Jak twierdzą przedstawiciele Sumi Agro Poland, efekty jego działania zdecydowanie zadowalają rolników.

Wiosną Inazuma chroni rzepak przed chowaczem brukwiaczkiem, chowaczem czterozębnym, słodyszkiem rzepakowym, chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem.
 

Podwójne uderzenie

W skład Inazumy wchodzą dwie substancje czynne: acetamipiryd (związek z grupy pochodnych neonikotynoidów) i lambda-cyhalotryna (związek z grupy pyretroidów). To połączenie sprawia, że Inazuma skutecznie zwalcza szkodniki i wykazuje niezawodne działanie w różnych warunkach pogodowych.

– Lambda-cyhalotryna błyskawicznie uśmierca szkodniki. Z kolei acetamipryd działa długo i dzięki temu chroni uprawę przed kolejnymi nalotami szkodników – mówi Filipecka.

\"rolnictwo,

Od lewej: Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland i Marta Strzelecka-Berek, menedżer ds. upraw Sumi Agro Poland

Niskie dawki

Wiosną środek ten stosuje się w rzepaku ozimym w dawce 0,16–0,2 kg/ha, a jesienią 0,25–0,3 kg/ha. Z kolei w pszenicy ozimej dawka ta wynosi 0,15 kg/ha.

Szeroki zakres temperatur

Preparat Inazuma można stosować w różnych warunkach pogodowych. Jego skuteczność została potwierdzona już przy temperaturze 5 stopni C.

Co ważne, insektycyd ten jest odporny na zmywanie.  W praktyce oznacza to, że zachowuje swoją skuteczność, nawet jeśli niedługo po zabiegu wystąpią opady deszczu.

Uprawy małoobszarowe

Środek Inazuma 130 WG zarejestrowany został także w uprawach małoobszarowych, takich jak np. tytoń, len włóknisty i oleisty, śliwa, pomidor, oberżyna, wierzba energetyczna czy miskant olbrzymi.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Wikicommons/Rasbak

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics