Pleśń śniegowa pojawiła się na uprawach pszenżyta ozimego na Pomorzu. Wyłaniające się z pod śniegu rośliny wykazują stosunkowo wysokie porażenie. Szczególnie wysokie nasilenie widoczne jest w uprawach wcześnie sianych i nie objętych ochroną T0.
Pleśń śniegowa występuje w rejonach i miejscach, w których śnieg długo zalega na polu. Szczególnie często pojawia się po zimie z dużymi opadami śniegu, gdy na przedwiośniu długo zalega on na polu. Grzyb rozwija się już pod śniegiem i zaraz po jego stopieniu. Grzyb wywołujący chorobę może rozwijać się na polach już pod koniec okresu wegetacyjnego i w pierwszej kolejności atakuje najsłabsze rośliny w łanie. Zbożem, które jest najbardziej podane na występowanie pleśni śniegowej jest żyto oraz pszenżyto. Choroba rzadziej pojawia się w pszenicy i jęczmieniu.
Obserwuj i reaguj
Objawy widoczne są po stopnieniu śniegu. Są to różniące się barwą od nieporażonych miejsca, w których znajdują się zamarłe i przyciśnięte do ziemi siewki.
Wiosną, po stopnieniu śniegów, chore rośliny są pokryte pleśnią o barwie od brudnobiałej do jasnoróżowej, która przy słonecznej i wietrznej pogodzie znów znika. W zainfekowanych miejscach tkanki występują również czarno brązowe owocnie (otocznie). Porażone rośliny obumierają. Przeżywające rośliny zbóż mają jednak zahamowany wzrost, a ich kłosy często wytwarzają słabo wykształcone ziarna. Zarodniki z roślin chorych infekują ziarno zdrowych kłosów. Przenoszenie grzyba następuje przede wszystkim poprzez materiał siewny. Może jednak także wychodzić z gleby, ponieważ patogeny potrafią przetrwać na resztkach pożniwnych.
Ochrona musi być zintegrowana
Skuteczne zapobiegnięcie i zwalczenie tej choroby możliwe jest tylko przy zintegrowanej ochronie obejmującej cały szereg działań:
• stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego,
• zaprawianie nasion,
• niszczenie źródeł infekcji pierwotnej,
• podorywka i głęboka orka jesienna,
• właściwe nawożenie poprzez stosowanie odpowiedniej ilości i proporcji między składnikami NPK nawozów, duża dawka nawozów azotowych przyśpiesza regenerację siewek porażonych przez pleśń śniegową,
• zaorywanie silnie porażonych plantacji,
• na słabo i średnio porażonych plantacjach, a także na zdrowych przy długotrwałej wilgotnej pogodzie stosuje się ochronę chemiczną. Należy w sezonie wegetacyjnym wykonać kilka opryskiwań fungicydami podczas kłoszenia (do fazy 1 i 2) oraz kwitnienia zbóż.
Do opryskiwań przeciwko fuzariozie zbóż stosuje się: Alert 375 SC, Caramba 60 SL, Falcon 460 EC, Granit 200 SC, Sarbrawit 530 SC, Sportak, Alpha 380 EC, Topsin M 70 WP.
AM/Redakcja AgroNews