Unijne zakłady mięsne stają przez coraz bardziej palącym problemem skompletowania pracowników na liniach produkcyjnych. Obostrzenia w przemieszczaniu się pracowników ze Wschodu ze względu na COVID-19 stanowią główny powód braków kadrowych.
Do tego należ dodać:
- zagrożenie objęciem przymusową kwarantanną pracowników zakładu mięsnego oraz kierowców ciężarówek
- wydłużony okres oczekiwania na granicach spowodowany dodatkowymi formalnościami
- opóźniony efekt wzrostu konsumpcji związany z sezonem grillowym.
Duża niepewność na rynku sprawia, że ceny skupu żywca wieprzowego nie rosną. W Niemczech w notowaniach VEZG w dniu 15/04/2020 ustalono na kolejny tydzień cenę tuczników na poziomie 1,84 €/kg (wbc). Oznacza to utrzymanie ceny w stosunku do ubiegłego tygodnia pomimo pandemii COVID-19 oraz krótszego tygodnia ubojowego związanego z przerwą świąteczną.
We Włoszech produkcja wieprzowiny spadła o 30%
We Włoszech, które ucierpiały najbardziej z powodu koronawirusa, produkcja wieprzowiny spadła o 30% – informuje ISN. Absencja pracowników w pracy spowolniła również działalność zakładów mięsnych w Hiszpanii, które liczą na dalszy wzrost eksportu wieprzowiny na rynek chiński. Walka konkurencyjna w Chinach zaostrza się z powodu atrakcyjnych ofert składanych przez handlowców z USA. W Stanach Zjednoczonych z powodu wysokiej podaży żywca wieprzowego cena spadła poniżej 80 centów /kg wagi poubojowej.
Chiny zaimportowały rekordową ilość mięsa i podrobów
W marcu br. Chiny zaimportowały rekordową ilość mięsa i podrobów wynoszącą 919 tys. ton, z czego produkty wieprzowe stanowiły 42%. Duża część tych zakupów pochodziła z początku roku, jednakże dopiero w marcu została rozładowana ze względu na pandemię koronawirusa. Konsumpcja w Chinach nie osiągnęła jeszcze swojego normalnego poziomu. Pomimo otwartych restauracji wiele osób ciągle obawia się spożywania posiłków poza domem.