Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje o dopłaty do materiału siewnego kukurydzy

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej wystąpił z inicjatywą włączenia kukurydzy na kiszonkę z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt do wykazu gatunków roślin uprawnych objętych dopłatami. Chodzi o dofinansowanie zakupu materiału siewnego kategorii elitarnej lub kwalifikowanej.

Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje o dopłaty do materiału siewnego kukurydz

Znaczenie kwalifikowanego materiału siewnego

Materiał siewny wysokiej jakości odgrywa kluczową rolę w rolnictwie. Jest on podstawą zdrowia roślin i pozwala na osiągnięcie wysokich plonów. Wymiana materiału siewnego kukurydzy jest jednak kosztowna, ponieważ wymaga corocznego zakupu nasion kwalifikowanych. Wprowadzenie dopłat mogłoby ułatwić rolnikom dostęp do lepszej jakości nasion, co skutkowałoby ograniczeniem stosowania środków ochrony roślin przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności upraw.

Kukurydza jako baza paszowa

W gospodarstwach nastawionych na produkcję mleka oraz żywca wołowego kukurydza odgrywa kluczową rolę jako podstawowe źródło energii dla bydła. Jej uprawa pozwala na efektywne przyswajanie węgla z atmosfery, wiązanie go w plonach oraz resztkach pożniwnych, co przyczynia się do wzbogacenia gleby.

Korzyści środowiskowe

Uprawa kukurydzy ma również pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Biorąc pod uwagę globalne trendy związane z ochroną środowiska, samorząd rolniczy województwa podlaskiego wskazuje, że wprowadzenie dopłat do materiału siewnego kukurydzy na kiszonkę byłoby krokiem w dobrym kierunku.

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe perspektywy ochrony buraków cukrowych

Lista preparatów do ochrony buraków cukrowych w ostatnich latach wyraźnie się skurczyła. Z obrotu wypadły herbicydy zawierające takie substancje jak: desmedifam, chlorydazon, czy w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics