Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (18.07. – 22.07.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Zmiany w Krajowym Planie Strategicznym!
15.07.2022r. odbyła się konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której głównym tematem było zakończenie prac nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Tego samego dnia resort rolnictwa przekazał do akceptacji Komisji Europejskiej projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak informował Wiceminister wersja, która została przekazana, znacząco się zmieniła w stosunku do tej przesłanej do KE w grudniu. O najważniejszych zmianach w Krajowym Planie Strategicznym mogą Państwo przeczytać tutaj
Kiedy sprzedać?
Aktualnie wszyscy rolnicy zastanawiają się czy i kiedy sprzedać zboże z tegorocznych żniw. Obecnie ceny w skupach gwarantują jeszcze rentowność, ale kiedy pojawia się ten moment, że zaczynamy tracić? Rolnicy zdają sobie sprawę z kosztów jakie ponieśli na daną produkcję – a przynajmniej powinni wiedzieć. Gospodarstwa w Polsce nadal nie muszą prowadzić rachunkowości rolniczej ze względów podatkowych, ale dla celów decyzji zarządczych, zdecydowanie powinni to robić.
O strategiach sprzedaży na rynku zbóż mogą Państwo przeczytać tutaj
Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027
Zdecydowaliśmy się na przygotowanie serii publikacji dotyczących nowego Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jego ostateczną wersję Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało 15 lipca br. do Komisji Europejskiej i zgodnie z zapewnieniami Komisarza Janusza Wojciechowskiego, zostanie ona zaakceptowana. W związku z tym iż cały KPS liczy blisko 1200 stron, będziemy publikować artykuły dotyczące poszczególnych części tego planu. Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi do tej pory artykułami:
Dobrostan trzody chlewnej w KPS
Dobrostan krów mlecznych w KPS
Ogórkobranie w Michalczy
W dniu 16 lipca 2022 w miejscowości Michalcza gm. Kłecko (powiat gnieźnieński) miała miejsce kolejna, już czwarta, odsłona Ogórkobrania. Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z redakcją czasopisma „Warzywa i Owoce Miękkie”, Gospodarstwem Państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich oraz przy wsparciu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Chrobry” Sp. z o.o. z Kłecka oraz Burmistrza Gminy Kłecko, zorganizowała spotkanie skierowane do rolników i producentów ogórków.
Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali plantatorzy ogórków z całej Wielkopolski, firmy zajmujące się wspomaganiem produkcji warzyw a także Koła Gospodyń Wiejskich i okoliczni mieszkańcy. Mimo niesprzyjającej pogody (przez Michalczę przeszedł front atmosferyczny z opadami deszczu), spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zarówno wystawców jak i odwiedzających.
O szczegółach tego wydarzenia mogą Państwo przeczytać tutaj
Wsparcie dla producentów sektora warzyw szklarniowych
5 lipca br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka w sprawie uruchomienia mechanizmu wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Samorząd rolniczy zaproponował, aby pomoc była realizowana z wykorzystaniem środków finansowych przewidzianych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych (Dz. Urz. UE L 96 z 24.3.2022 r. str. 4) – tak jak miało to miejsce w przypadku pomocy dla producentów jabłek oraz świń.
Ministerstwo odnosząc się do postulatu uruchomienia mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych wskazuje, że jednym z już istniejących działań systemowych na rynku produktów ogrodniczych jest wdrażanie instrumentu wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw uregulowanego przepisami unijnymi. Od wielu lat resort rolnictwa zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w tym sektorze pełnią główną rolę w stabilizacji sytuacji podażowo-popytowej, a pośrednio sytuacji dochodowej rolników.
Resort rolnictwa dodaje, ze Komisja Europejska umożliwiła udzielanie wsparcia producentom w sektorach rolnych w Unii Europejskiej, którzy zostali dotknięci zakłóceniami na rynku w związku ze znacznym wzrostem kosztów oraz ograniczeniami w handlu spowodowanymi konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Na ten cel przeznaczono łącznie 500 mln euro, w tym dla Polski – 44,8 mln euro na wszystkie sektory rolne.
Z analiz prowadzonych w resorcie rolnictwa na etapie wyboru sektorów najbardziej potrzebujących, które powinny zostać objęte mechanizmem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej, podjęto decyzję o przeznaczeniu dostępnych środków na sektor jabłek i sektor trzody chlewnej. Obecnie środki finansowe przyznane Polsce na ten cel zostały już rozdysponowane.
Opracowanie: WIR, Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra