Zapraszamy Państwa do zapoznania się z kolejnym już podsumowaniem ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (25.07. – 29.07.2022) przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.
Kolejne ogniska ASF w Wielkopolsce!
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych ognisk (nr 9 i 10) u świń na terenie naszego kraju. Niestety oba te przypadki odnotowano na terenie województwa wielkopolskiego. Ognisko ASF nr 2022/9 potwierdzono w pobliżu miejscowości Karmin – powiat kościański, gmina Śmigiel. Utylizacji poddano 65 świń. Natomiast ognisko ASF nr 2022/10 potwierdzono w gospodarstwie w pobliżu miejscowości Adamowo – powiat leszczyński, gmina Osieczna. O szczegółach tego ogniska mogą Państwo przeczytać tutaj
Od początku roku w Polsce stwierdzono 10 ognisk ASF u świń. Najwięcej ognisk stwierdzono niestety w naszym województwie – aż 5, w wyniku których utylizacji poddano 2187 świń (w przypadku ognisk nr 1,2 i 5). 2 ogniska ASF u świń odnotowano na terenie województwa dolnośląskiego (utylizacji poddano 120 świń) oraz po jednym ognisku stwierdzono w województwach: lubuskim (2), warmińsko – mazurskim (74) oraz zachodniopomorskim (5).
Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027
Ostateczną wersję Planu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało 15 lipca br. do Komisji Europejskiej i zgodnie z zapewnieniami Komisarza Janusza Wojciechowskiego, zostanie ona zaakceptowana. W związku z tym iż cały KPS liczy blisko 1200 stron, będziemy publikować artykuły dotyczące poszczególnych części tego planu.
Susza coraz dotkliwsza
W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm. O aktualnej sytuacji mogą Państwo przeczytać w artykule Marty Ceglarek, który jest dostępny tutaj
Aplikacja suszowa już aktywna!
Już od wtorku tj. 26 lipca br. otrzymujemy sygnały od naszych rolników o tym, że aplikacja suszowa na rok bieżący jest już aktywna! Zachęcamy Państwa do logowania się i wprowadzania danych do aplikacji. Jednakże prosimy, aby nie zatwierdzać protokołu, gdyż pogłębiająca się susza może spowodować jeszcze większe straty – głownie odnośni się to do upraw późno schodzących z pola.
Przypominamy, że wniosek o oszacowanie szkód, które spowodowała susza, rolnik może złożyć do 15 października br.
Źródło: WIR Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra