Na początku bieżącego tygodnia popyt na żywiec pozostaje na wysokim poziomie, co przy niskiej podaży przynosi wzrost oczekiwań producentów świń co do dalszych podwyżek. Dodatkowym impulsem do dalszego wzrostu cen jest powiększanie zapasów i przygotowanie do sezonu grillowego oraz wyraźnie lepszy popyt na wieprzowinę pochodzący z krajów trzecich.
Po utrzymaniu cen tuczników VEZG w Niemczech w ostatnią środę na wysokości 2,15 €/kg (wbc), ceny w krajach unijnych stabilizują się. Problemem jest czas potrzebny na przełożenie wzrostu cen surowca na handel wieprzowiną i wynegocjowanie nowych warunków z detalistami. Niewykluczone, że najbliższe tygodnie przyniosą jednak dalsze wzrosty cen skupu w krajach unijnych. Tym bardziej, że pogłowie świń w UE według danych Eurostatu spadło o 0,6% (r/r). Rentowność produkcji w ubiegłym roku przyniosła wzrost unijnego pogłowia macior +1,7% (r/r). W krajach produkujących najwięcej wieprzowiny wzrost pogłowia loch zanotowano w Polsce (+11,9%), Hiszpanii (+5,4%), Holandii (+3,0%) i Danii (+1,1). Spadki wystąpiły natomiast we Francji, Belgii i Włoszech. Większa podaż żywca do uboju może zaznaczyć się w drugiej połowie 2024 r. co może mieć wpływ na pojawienie się większej presji na ceny skupu żywca wieprzowego.
Ceny w Polsce zbliżają sią do niemieckich
Na krajowym rynku ceny tuczników zbliżają się do warunków cenowych w Niemczech. W przeliczeniu na złotówki cena VEZG wynosi 9,27 zł/kg kl E. Niektóre polskie skupy oferują ceny powyżej 9,20 zł/ kg kl. E.
A. Dargiewicz | POLPIG