Polacy coraz bardziej świadomi ekologicznie

Według badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Fundacji ProKarton, aż 97% Polaków deklaruje, że segreguje odpady. To o 5 punktów procentowych więcej niż w 2023 roku. Coraz więcej osób jest świadomych konieczności recyklingu kartonów do płynnej żywności, a 58% respondentów twierdzi, że wyrzuca je do żółtego pojemnika.

Polacy coraz bardziej świadomi ekologicznie

Jednak nadal pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowej segregacji różnych odpadów. Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton, zauważa, że frakcje z poszczególnych pojemników są czasami zanieczyszczone innymi odpadami, co utrudnia proces sortowania i obniża jakość surowca do recyklingu.

Wzrost świadomości ekologicznej

Łukasz Sosnowski z agencji Newseria Biznes podkreśla, że w ostatnich latach świadomość ekologiczna Polaków znacznie wzrosła. Co ciekawe, osoby w wieku 40-59 lat, z wykształceniem średnim oraz mieszkańcy województw lubuskiego i opolskiego najczęściej segregują zużyte opakowania – w obu tych regionach 100% badanych deklaruje segregację odpadów opakowaniowych. Najrzadziej segregują mieszkańcy województwa podlaskiego oraz osoby poniżej 39. roku życia.

Obowiązkowa segregacja odpadów

W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkowa. Z „Badania opinii na temat segregacji odpadów opakowaniowych” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton wynika, że odpady segreguje 97% Polaków. To o 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem, w 2022 roku było to jeszcze 79%.

Jak prawidłowo segregować kartony do płynnej żywności?

Segregacja kartonów do płynnej żywności w praktyce polega na wyrzucaniu ich do żółtego pojemnika, przeznaczonego na tworzywa sztuczne, metale i opakowaniowe odpady wielomateriałowe. 58% badanych wybiera właśnie ten, prawidłowy pojemnik. Właściwej odpowiedzi najczęściej udzielają osoby w wieku 40-59 lat.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak przystąpienie Ukrainy do UE wpłynie na europejskie rolnictwo? 

Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics