Polscy hodowcy bydła mięsnego apelują do KE o utrzymanie budżetu na promocję produktów rolnych


Polscy hodowcy bydła mięsnego wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie decyzją Komisji Europejskiej dotyczącą drastycznego zmniejszenia budżetu na promocję artykułów rolno-spożywczych. Początkowo na 2024 rok planowano przeznaczyć 185,9 miliona euro na ten cel, jednak nowa propozycja budżetów to zaledwie 92 miliony euro. Zdaniem hodowców taka decyzja może negatywnie wpłynąć na finansowanie unijnej polityki promocji nie tylko w 2025 roku, ale także w kolejnych latach.

Polscy hodowcy bydła mięsnego apelują do KE o utrzymanie budżetu na promocję produktów rolnych

Konieczność wsparcia europejskiego rolnictwa


„Decyzja ta jest zupełnie niezrozumiała. Celem polityki promocji jest wzmocnienie konkurencyjności europejskiego rolnictwa. W obliczu otwarcia wspólnego rynku na towary rolno-spożywcze z Ukrainy, należy europejskich rolników wzmacniać, a nie osłabiać” – komentuje Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Hodowców Bydła Mięsnego. „To absolutnie niezrozumiałe, że zamiast wspierać sektor najbardziej narażony obecnie na import, podcina mu się skrzydła” – dodaje.

Polityka promocji – kluczowy element rozwoju rolnictwa


Polityka promocji, finansowana z I filara Wspólnej Polityki Rolnej, od lat skutecznie zwiększa świadomość na temat jakości produktów rolnych i spożywczych z UE oraz wspiera eksport europejskich towarów. Jest także kluczowym elementem w tworzeniu zrównoważonego systemu żywnościowego Europy, promując konsumpcję lokalnych produktów. Aby polityka promocji mogła nadal przynosić korzyści rolnictwu i lokalnym społecznościom, konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniego
finansowania.

W 2024 roku zainteresowanie programami promocyjnymi osiągnęło niespotykany dotąd poziom, a liczba wniosków o dofinansowanie programów wieloletnich wzrosła o 52%. Tym bardziej zaskakuje fakt, że Komisja Europejska planuje zmniejszenie budżetu, co zdaniem polskich hodowców jest niekorzystne dla całego sektora.



„Nikt nie kwestionuje potrzeby pomocy Ukrainie, ale pragniemy stanowczo podkreślić, że nie akceptujemy, aby odbywało się to kosztem rolników” – podkreśla Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. „Polscy rolnicy od początku agresji Rosji na Ukrainę zaangażowali się w pomoc wschodnim sąsiadom, a obecnie ponoszą największy ciężar wynikający ze stworzenia strefy wolnego handlu z Ukrainą, co wiąże się z napływem towarów rolnych i rolno spożywczych. Pomoc dla Ukrainy nie może odbywać się kosztem polskich i unijnych rolników”
– dodaje.

Hodowcy apelują do Komisji Europejskiej o ponowne rozważenie decyzji i utrzymanie budżetu na promocję artykułów rolno-spożywczych na dotychczasowym poziomie, aby nie osłabiać konkurencyjności europejskiego rolnictwa w obecnych trudnych czasach.

Advertisement
Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pilne ostrzeżenie GIS: Groźna bakteria w boczku w kostce

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii bekonu wędzonego w kostce. Należy unikać spożywania produktów z tej konkretnej partii,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics