Polska mówi „nie” umowie UE–Mercosur. Minister Siekierski w Paryżu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski odbył w Paryżu spotkanie z minister rolnictwa i suwerenności żywnościowej Francji, Annie Genevard. Główne tematy rozmów dotyczyły kontrowersyjnej umowy handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur oraz przyszłości finansowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku.

Minister Czesław Siekierski z minister Annie Genevard Fot. MRiRW

Polska mówi „nie” umowie UE–Mercosur

Minister Siekierski jednoznacznie zadeklarował, że Polska nie akceptuje treści umowy UE–Mercosur w obecnym kształcie, który został parafowany 6 grudnia 2024 r.

Nie możemy poświęcać rolnictwa dla korzyści w innych sektorach – zaznaczył minister. – Koncesje handlowe przyznane krajom Mercosur, w tym zwiększenie dostępu do unijnego rynku rolnego, nie mogą być „ceną” za lepsze warunki dla UE w innych obszarach wymiany handlowej.

Główne zastrzeżenia Polski

Polski rząd zgłasza szereg konkretnych zastrzeżeń wobec treści umowy, m.in.:

  • zbyt wysokie kontyngenty taryfowe dla importu mięsa wołowego i drobiowego,
  • liberalizacja importu nieprzetworzonego tytoniu,
  • brak skutecznych mechanizmów ochronnych dla sektora rolnego,
  • brak wyrównania standardów produkcji pomiędzy UE a krajami Mercosur.

Minister wskazał również, że Polska nie akceptuje nieoficjalnych planów Komisji Europejskiej dotyczących stworzenia funduszu rekompensującego ewentualne straty rolników wynikające z tej umowy. Zdaniem polskiej strony, ewentualne wsparcie musi być prawnie wiążące, obejmować zarówno skutki bezpośrednie, jak i pośrednie, i brać pod uwagę m.in. wypieranie polskich produktów z rynku UE.

Wsparcie Francji i współpraca ws. Ukrainy

Podczas rozmowy minister Siekierski wyraził uznanie dla dotychczasowego wsparcia Francji w obronie interesów europejskiego rolnictwa i podkreślił znaczenie dalszej współpracy – zarówno w kontekście Mercosur, jak i trwających negocjacji Komisji Europejskiej z Ukrainą w sprawie liberalizacji handlu produktami rolnymi.

Przyszłość WPR: ewolucja zamiast rewolucji

Drugim kluczowym tematem rozmów były przyszłe ramy finansowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. Minister Siekierski podkreślił, że Polska opowiada się za utrzymaniem silnej, dwufilarowej struktury WPR, z odrębnym budżetem przeznaczonym na rolnictwo.

Tylko silna i zrównoważona WPR zapewni konkurencyjność europejskiego rolnictwa oraz bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom Europy – stwierdził minister. Przypomniał również, że na ostatnim posiedzeniu Rady AGRIFISH ministrowie rolnictwa państw członkowskich opowiedzieli się za kontynuacją obecnego modelu polityki rolnej.

Polska oczekuje analizy wpływu umów handlowych

Minister przypomniał, że już w styczniu 2025 r. Polska wnioskowała o przygotowanie przez Komisję Europejską pełnej analizy wpływu wszystkich przyznanych krajom trzecim preferencji handlowych na unijny rynek rolny. Dokument taki – jak zaznaczył – powinien być podstawą do podejmowania decyzji o dalszych krokach negocjacyjnych.

Spotkanie w Paryżu było kolejnym dowodem na to, że Polska konsekwentnie broni interesów swojego sektora rolnego na arenie międzynarodowej i domaga się sprawiedliwych oraz zrównoważonych warunków w ramach unijnej polityki handlowej i rolnej.

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics