Polska wołowina pojedzie do Chin

17 lipca 2023 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie z chińską firmą zainteresowaną współpracą z polskimi producentami i eksporterami wołowiny. Strona chińska zniosła zakaz eksportu z Polski do Chin mięsa wołowego bez kości, pochodzącego od bydła do 30 miesiąca życia. 

Polska wołowina pojedzie do Chin

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego oraz firm polskiej branży mięsnej. Spotkanie prowadziła Magdalena Rowińska, p.o. Dyrektora Departamentu Wsparcia Eksportu KOWR.

Strona chińska zniosła zakaz eksportu z Polski do Chin mięsa wołowego bez kości, pochodzącego od bydła do 30 miesiąca życia

W związku z powyższym, 21 czerwca 2023 r., podczas oficjalnej wizyty delegacji Generalnej Administracji Celnej Chin (GACC) w Polsce, pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a GACC podpisany został protokół, który reguluje warunki eksportu mięsa wołowego z Polski na rynek Chin. W wyniku bilateralnych uzgodnień ustalono, że przesyłkom mięsa wołowego na rynek chiński będzie towarzyszyć „Świadectwo zdrowia dla mięsa i produktów mięsnych przeznaczonych do eksportu do Chińskiej Republiki Ludowej”. Kolejnym etapem procedury otwierania rynku chińskiego dla polskiej wołowiny jest rejestracja zakładów sektora mięsa wołowego w systemie CIFER Single Window.

Podejmowane są liczne działania na różnych płaszczyznach mające na celu rozpoczęcie wysyłek polskiej wołowiny do Chin, które angażują zarówno instytucje publiczne, jak i sektor prywatny po obydwu stronach.

Potencjał eksportowy polskiej wołowiny

Podczas spotkania w KOWR przedstawicielom polskiej branży mięsnej przedstawione zostały praktyczne informacje dotyczące eksportu produktów spożywczych na rynek Chin oraz zasady funkcjonowania specjalnej strefy ekonomicznej Ningbo, która istnieje od 1992 r. i jest jedną z kilkunastu tego typu stref znajdujących się na terenie Chin. Strefa Ningbo korzysta ze specjalnych ułatwień celnych, jest też jednym z największych portów morskich na świecie. Obecni na spotkaniu przedstawiciele polskich firm przedstawili stronie chińskiej potencjał eksportowy polskiej wołowiny oraz opowiedzieli o działalności swoich przedsiębiorstw, w tym prowadzonej już współpracy handlowej z kluczowymi azjatyckimi importerami żywności, takimi jak Japonia czy Hongkong. Spotkanie zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.

KRUS podał kwoty wszystkich świadczeń obowiązujących od 1 marca 2023 roku

Chiny są dla Polski ważnym partnerem gospodarczym. W 2022 roku bilans wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z tym krajem był ujemny – eksport wyniósł 189 mln EUR, a import 553 mln EUR. Głównymi produktami eksportowymi do Chiny w ubiegłym roku były: produkty mleczarskie (62%), przetwory spożywcze dla niemowląt (11%), kawa i herbata (7%) oraz wyroby cukiernicze (3%).

Źródło: KOWR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Saudyjczycy chcą rozszerzać współpracę. Zainteresowanie wołowiną, jagnięciną i hodowlą owiec w Polsce

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przyjął delegację przedsiębiorców z Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Głównego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics